Niedzielne przedpołudnie było piękne i słoneczne. Prawdziwie letnie, jak przystało na LETNI warsztat ogrodniczy! Zapewne wiele osób odpoczywało na świeżym powietrzu, wylegiwało się w hamaku lub na ławce… Niektórzy zbierali plony czy też zachwycali się kolorami i zapachami w swoich przydomowych ogródkach. A my zakasaliśmy rękawy, uzbroiliśmy się w rękawice, pędzle, wkrętarki…
Balkonowa instalacja, którą każdy wykonał, to wyśmienita inspiracja do własnych aranżacji. Niewiele trzeba, by wyczarować coś z niczego – kilka desek, stare puszki czy inne pojemniki, nasiona lub sadzonki… W łatwy sposób możemy zazielenić własny balkon lub samodzielnie stworzyć niebanalny prezent dla bliskich. Z korzyścią zarówno dla nas, jak i przede wszystkim dla dzikich zapylaczy – pozwólmy ziołom zakwitnąć! Szałwia lekarska, lebiodka pospolita (w kuchni używana jako oregano), mięta na parapecie, balkonie czy też w ogródku to rośliny, które zdecydowanie polecamy.
Podczas pracy rozmawialiśmy o ogrodach przyjaznych naturze i krajobrazom, podłożu beztorfowym i zmianach klimatycznych, kompozycji, kolorystyce i naszych mniejszych lub większych ogródkach.
Przyjrzeliśmy się też letniej odsłonie Centrumowej remizy dla dzikich zwierząt! Oglądaliśmy kwitnące byliny, krzewy i drzewa, schronienia, a także podziwialiśmy nową tablicę komiksową, która zachwyciła wszystkich.
To było wyśmienite, twórcze spotkanie. Bądźcie czujni, bo planujemy jeszcze edycję jesienną!
Warsztat był częścią projektu „bez OGRÓDEK o bioróżnorodności!”, dofinansowanego ze środków WFOŚiGW w Gdańsku oraz NFOŚiGW, w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – działania i kampanie edukacyjne. Warsztat był finansowany ze środków własnych województwa pomorskiego.