„BezOGRÓDEK o bioróżnorodności” jest obecnie w fazie prac terenowych! Udało nam się wytypować dwie szkoły z naszego województwa (w Wielkim Klinczu i Sztutowie), na terenie których zrealizujemy proprzyrodnicze remizy! Oczywiście w myśl zasady „nic o nas bez nas”, spotkaliśmy się w obu szkołach z grupami uczniów i staraliśmy się wsłuchać w potrzeby przyszłych użytkowników. Podczas warsztatów zapoznaliśmy wytypowane przez obie szkoły klasy z ideą projektu i jego założeniami. Przeprowadziliśmy wizję lokalną terenu wokół szkół, w jej trakcie uczniowie wraz z nauczycielami pokazywali swoje „typy” miejsc na założenie remiz. Wszystkie propozycje omawialiśmy pod kątem bezpieczeństwa, komfortu zwierząt oraz możliwych sytuacji konfliktowych. Architektka krajobrazu wskazywała zaś ich plusy i minusy związane z potrzebami roślin.
Warsztat był istotnym wstępem do prac terenowych, a wizja lokalna posłużyła do oceny terenu potrzebnej do stworzenia koncepcji nasadzeń. Po spacerach wokół szkół zabraliśmy się do wspólnego projektowania ogrodu — ostoi dzikiej przyrody! Pomogła nam w tym drewniana makieta, za pomocą której tworzyliśmy przestrzeń przyjazną rodzimym gatunkom. Wykreowaliśmy ogrody, w których schronienie znajdą ptaki, owady, płazy i te stworzenia, których istnienia czasem nie zauważamy i nie doceniamy.
Warsztaty „przed-remizowe” prowadziliśmy w ramach projektu „bezOGRÓDEK o bioróżnorodności”, który realizujemy w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.