Kaszubski Park Krajobrazowy rozpoczął wiosenną akcję ochrony płazów.
Zamontowane zostały tymczasowe ogrodzenia ochronno-naprowadzające (tzw. „płotki”) pomagające chronić płazy podczas wiosennej migracji.
Płazy idące wzdłuż płotka, kierowane są we wkopane w ziemię wiaderko-pułapki, a następnie przenoszone przez pracowników Parku i Zielonej Szkoły w Staniszewie na drugą stronę drogi, w bezpieczne miejsce. W ten sposób znacząco ogranicza się śmiertelność płazów w wyniku kolizji z samochodami.
Duża śmiertelność płazów na drogach jest zjawiskiem sezonowym. Przy odpowiedniej temperaturze i wilgotności, dorosłe osobniki migrują masowo, w tym samym czasie (zależnie od gatunku), z miejsc zimowej hibernacji do rejonów rozrodu. Samochodów jest coraz więcej, przez co wzmożony ruch uliczny stanowi często barierę nie do przebycia. Dlatego tak ważnym jest zapewnienie płazom bezpiecznego przejścia.
Na drogach ginie najwięcej ropuch szarych. Związane jest to ze stosunkowo liczną populacją gatunku, jak również ze sposobem poruszania się tych płazów - ropuchy kroczą, natomiast żaby skaczą, pokonując ten sam odcinek dużo szybciej.
Dane literaturowe wskazują, że przy natężeniu ruchu 4 samochody na godzinę ginie 10% ropuch, przy poziomie 60 samochodów na godzinę, straty mogą wynieść aż 75% migrujących osobników!.
Na stronie internetowej: https://pzpk.netgis.pl/ znajdują się rekomendacje z Planu Ochrony dla Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, w tym również zinwentaryzowane miejsca kolizji płazów z samochodami. Apelujemy do kierowców o ograniczenie prędkości i uważność na drogach. Należy pamiętać, że wszystkie gatunki płazów występujące w Polsce podlegają ochronie prawnej.
Dziękujemy Pracownikom Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego za okazaną pomoc w ramach przygotowania do realizacji projektu, w tym również montażu płotków.
Zadanie jest dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.