Czynna ochrona płazów w WPK - podsumowanie 2025

Data: 20-05-2025

Płazy to niezwykle istotna grupa zwierząt, odgrywająca kluczową rolę w ekosystemach wodnych i lądowych. Niestety, są one jednymi z najbardziej zagrożonych kręgowców, a ich populacje kurczą się m.in. z powodu utraty siedlisk, zmian klimatycznych oraz działalności człowieka.

Od dwóch lat pracownicy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego realizują zadania z zakresu czynnej ochrony płazów. W okresie wiosennych wędrówek zwierzęta te często przekraczają drogi, co prowadzi do ich masowej śmiertelności. W takich miejscach stosuje się np. tymczasowe wygrodzenia (płotki), które zatrzymują zwierzęta i umożliwiają ich bezpieczne przeniesienie na drugą stronę. W ramach takiego działania w okolicach miejscowości Wąglikowice powstało wygrodzenie o długości około 280m. Z końcem kwietnia płotki zostały zwinięte, więc najwyższy czas na końcowe podsumowanie.

Łącznie podczas całego okresu wiosennej migracji przeniesiono 1718 płazów (o 354 więcej niż w roku ubiegłym) w tym:

- 596 żab brunatnych,

- 278 ropuch szarych,

- 98 żab zielonych,

- 505 traszek zwyczajnych,

- 8 traszek grzebieniastych.

- 5 grzebiuszek ziemnych,

- 228 kumaków nizinnych (!).

Przypominamy, że wszystkie gatunki płazów w Polsce objęte są ochroną gatunkową. Działania ochronne podejmowane przez pracowników Parku realizowane są na podstawie pozwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku (RDOŚ-Gd-WZG.6401.43.2025.MG.2).

Zadanie jest realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Kilkanaście płazów w wiadrze.
Zdjęcie zwinietego kumaka, pokazanego na dłoni w rękawiczce.
Żaba na asfaltowej drodze.
Widok na płotki umieszczone wzdłuż drogi powiatowej.
Dwie osoby wyciągające płazy z wiaderek, jedna kuca przy płotku, druga oznacza płaza trzymanego w ręku.
Widok z lotu ptaka na drogę i zbiornik wodny - miejsce prowadzenia czynnej ochrony.