Światowy dzień kota to idealny moment by wrócić wspomnieniami do debaty „Kot domowy?”. Zachęcamy do wybrania się w podróż przez galerię kocich problemów i możliwych rozwiązań. Nagranie jest dostępne tu:
Oddaliśmy głos przedstawicielom różnych środowisk, dla których KOT jest wspólnym mianownikiem. Jesteśmy przekonani, że tylko konstruktywna rozmowa i współpraca mogą przynieść dobre efekty.
W świecie, w którym walczymy o zachowanie rodzimej bioróżnorodności, jednocześnie wspieramy finansowo działania, które się czasami wykluczają. Niezwykle ważne wydaje się być edukowanie a także rozmowa przedstawicieli różnych grup interesów i uporządkowanie przepisów.
Podczas debaty specjaliści dyskutowali na temat:
- wpływu kotów na bioróżnorodność
- sposobów ograniczania populacji kotów bezdomnych
- roli samorządów w tym zakresie
- uwarunkowań prawnych
Uczestnicy debaty:
moderator: Hanna Wilczyńska-Toczko, dziennikarka, psycholożka
eksperci:
- Urszula Cieśla, aplikant radcowski
- dr Małgorzata Kass-Bagnucka, lekarz weterynarii, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Promyk”, Gdański Ogród Zoologiczny
- Aleksandra Mach, kierownik Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA
- Agata Maćkowiak, prezeska fundacji Koty spod Bloku
- Mieszko Eichelberger, zoopsycholog specjalista ds. kotów
- Marcin Tryksza, starszy Inspektor, Wydział Środowiska, Urząd Miejski w Gdańsku
- Adam Zbyryt, Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
Debatę zorganizowaliśmy w partnerstwie z Hevelianum, z okazji Światowego Tygodnia Zwierząt. Rozmowa była kontynuacją webinaru, który odbył się na początku 2021 roku. Waga tematu i emocje które wzbudzał, skłoniły nas do zorganizowania debaty z udziałem przedstawicieli różnych grup zaangażowanych w tematy związane z kotem domowym.
Organizator: Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
Partner: Hevelianum
Debatę zrealizowaliśmy dzięki finansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.