W dniu 13 czerwca odbył się „Dzień Samorządowca w terenie” zorganizowany pod hasłem: „Wdzydzki Park Krajobrazowy - działania i praca na rzecz ochrony przyrody i krajobrazu w praktyce”.
Spotkanie było okazją do zapoznania się z metodami monitoringu środowiska, działań ochronnych (czynna ochrona) oraz praktycznych aspektów funkcjonowania Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Odwiedziliśmy kilka ważnych dla nas miejsc w Parku: Zieloną Szkołę w Schodnie, gdzie prowadzona jest edukacja dzieci i młodzieży, punkt widokowy na Lipnie, który jest ważnym elementem w obserwacjach ptactwa wodnego, planowany rezerwat przyrody „Motowęże” gdzie mogliśmy zobaczyć kwitnące bagno zwyczajne, wełniankę wąskolistną, a także rosiczkę. Odwiedziliśmy tarasy widokowe we Wdzydzach Tucholskich i koło Przytarni z których podziwialiśmy panoramę jeziora Wdzydze i jego wysp. Pochwaliliśmy się odnowionym szlakiem rowerowym „Dokoła Jezior Wdzydzkich”. Pokazaliśmy dobre i trochę gorsze przykłady oddziaływań człowieka na środowisko naturalne, np. te w miejscowości Wdzydze związane z zakazem wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu.
To była wyjątkowa okazja, by lepiej przedstawić i zrozumieć codzienną pracę pracowników parków, a także w bezpośrednim kontakcie z naturą zagłębić się w tajniki ochrony przyrody.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele: Starostwa Powiatowego w Kościerzynie, Nadleśnictwa Lipusz, Urzędu Gminy Kościerzyna, Urzędu Gminy Lipusz, Urzędu Gminy Dziemiany, Urzędu Gminy Karsin.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za „urzędnicze” doświadczenie oraz zrozumienie dla ochrony przyrody i krajobrazu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.