Nowe gatunki na liście inwazyjnych gatunków obcych

Data: 25-07-2024

Od 2 sierpnia 2024 roku rozszerzona zostanie lista inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii.

Nowymi gatunkami na liście będą: roślina – pistia rozetkowa, ryba – przydenka żebrowata i żaba – platana szponiasta.

Pistia rozetkowa, zwana także sałatą wodną, to roślina wykorzystywana w akwarystyce oraz w ogrodowych stawach. Pochodzi ze stref tropikalnych, jednak zaczyna swoją inwazję w Europie. Poprzez szybki wzrost wegetatywny tworzy na powierzchni wody gęste maty, które mają wpływ na warunki świetlne, termiczne i tlenowe w zbiorniku wodnym. Skutkuje to zamieraniem ryb i innych organizmów. Zwarte łany pistii uniemożliwiają także rekreacyjne korzystanie z wód.

Przydenka żebrowata pochodzi z atlantyckiego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i Kanady. Wykorzystywana jest w akwarystyce. Dobrze toleruje niekorzystne warunki, takie jak niski poziom tlenu czy duże zmiany temperatury. Po ucieczce z hodowli świetnie aklimatyzuje się w nowych siedliskach. Żywi się różnymi zwierzętami wodnymi, w tym ślimakami i innymi rybami, przez co zagraża rodzimej faunie.

Platana szponiasta to gatunek żaby pochodzący z Afryki. W Europie hodowana jest jako zwierzę akwariowe. Znane są jednak przypadki uwolnienia zwierząt do siedlisk naturalnych, gdzie płaz ten zaaklimatyzował się i rozpoczął inwazję nowego kontynentu. Platana poluje na bezkręgowce wodne, płazy i ryby. Potrafi polować także na ofiary lądowe. Ma zatem negatywny wpływ na rodzimą faunę.

Włączenie tych organizmów na listę Inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii oznacza, że ze względu na ich zdolność do ekspansji poza swoim naturalnym zasięgiem, mogą powodować poważne zagrożenia dla różnorodności biologicznej na terenie Unii Europejskiej.

W związku z tym od 2 sierpnia tego roku zakazane będzie m.in. ich przetrzymywanie, sprzedaż czy wwóz na teren Unii. Ponadto stwierdzenie tych gatunków w środowisku należy zgłosić do gminy.

Szczegółowa procedura opisana jest na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Platana szponiasta, pistia rozetkowa i przydenka żebrowata.

źródło fotografii Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska