Rozpoznajemy grzyby – wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa

Data: 23-09-2024
podczas prezentacji (fot. Małgorzata Fus) grafika
pochwiak jedwabnikowy (fot. Małgorzata Fus) grafika
soplówka bukowa (fot. Anna Moś) grafika
ślimaki ostrokrawędziste (fot. Anna Moś) grafika

 

20 września 2024 r. odbyło się kolejne, już trzecie, wspólne szkolenie kadr Nadleśnictwa Gdańsk, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Gdańsku oraz Służby Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (TPK). Spotkanie dotyczyło grzybów.

O grzybach opowiadał Pan Mirosław Wantoch-Rekowski. Po wstępie teoretycznym w siedzibie TPK, zajęcia kontynuowano w pobliskim lesie.

Na terenie Parku można zaleźć rozmaite gatunki grzybów, w tym gatunki rzadkie i chronione. Wiele z nich związanych jest z występowaniem martwego drewna.

Spotkania mają służyć wypracowaniu sposobów zwiększenia wykrywalności gatunków chronionych. Docelowo wypracowanie dobrych praktyk ma ułatwić zabezpieczenie stanowisk i siedlisk chronionych i rzadkich gatunków ekosystemów leśnych przed zniszczeniem lub uszkodzeniem podczas realizacji gospodarki leśnej.

Wspólny spacer podczas szkolenia zaowocował w wiele ciekawych obserwacji, nie tylko grzybów. Swoją aktywnością zaskoczyły nas także ślimaki ostrokrawędziste, o których rozmawialiśmy w czerwcu.

Kluczowe znaczenie dla wszystkich grup organizmów, które udało się nam już omówić, a więc ptaków, owadów, mięczaków i grzybów mają drzewa stare oraz drzewa biocenotyczne np. dziuplaste, dwupniowe, z wypróchnieniami. Stare drzewostany z licznymi drzewami biocenotycznymi zapewniają siedliska dla wielu gatunków, stwarzając im dobre warunki do schronienia, dostępu do pokarmu, wody, rozrodu. Duże znaczenie mają też pozostawione w lesie martwe drzewa, a nawet gałęzie drzew.

Zadanie realizowane jest ze środków Województwa Pomorskiego oraz WFOŚiGW w Gdańsku.