W czwartek, 23 lutego w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Szymbarku odbył się podsumowujący akcję edukacyjną, pełen wrażeń, wieczór z sowami. Były to jednocześnie jedne z ostatnich warsztatów w OEE Szymbark, tuż przed przeprowadzką do nowej siedziby Centrum Edukacji Ekologicznej w Staniszewie.
Sowy są niezwykle ciekawymi ptakami i podlegają czynnej ochronie gatunkowej. Polega ona m.in na tworzeniu dogodnych miejsc lęgowych i ochronie istniejących. Niestety człowiek swoimi działami potrafi też szkodzić sowom - wycinając drzewa dziuplaste, czy zatykając otwory wlotowe w budynkach.
W Kaszubskim Parku Krajobrazowym podejmowane są efektywne działania w celu ochrony sów, szczególnie puszczyka i włochatki, polegające na wywieszaniu bud lęgowych. Dopełnieniem czynnej ochrony tych najbardziej tajemniczych ptaków był cykl warsztatów pt. „Tajemne życie sów”, obejmujące dwa spotkania wieczorne dla rodzin i grupy młodzieży oraz 5 warsztatów edukacyjnych w szkołach województwa pomorskiego. Dzięki prowadzącym, Ewelinie Kurach oraz Edycie Słomczyńskiej ze Stowarzyszenia Ochrony Sów, dowiedzieliśmy się bardzo wielu ważnych informacji na temat sów (m.in. sposoby ochrony naturalnych miejsc gniazdowania, możliwość redukcji zagrożeń ze strony człowieka, ciekawostki i biologia sów).
Uczestnicy spotkania dla rodzin mogli zobaczyć z bliska: jak wyglądają budy lęgowe, rzeźby sów, imitacje sowich jaj w skali 1:1,sowie wypluwki pod binokularem! Zadbaliśmy również o naszych najmłodszych uczestników – dzieci malowały sowy na bawełnianych torbach i tworzyły sowie maski. Na koniec, wybraliśmy się w teren, na nasłuchy do pobliskiego lasu z nadzieją na usłyszenie puszczyka. Pogoda pozwoliła nam na dość długi nocny spacer z użyciem termowizora.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za tak duże zainteresowanie akcją i zaangażowanie na warsztatach, zapraszając na kolejne spotkania edukacyjne, już w CEE w Staniszewie!
Jednocześnie przypominamy, że w ramach akcji organizujemy KONKURS dla dzieci na komiks i pracę graficzną „Tajemne życie sów” i „ Mądra sowa w środowisku”. Na prace czekamy do końca lutego.
Warsztaty I pomoce dydaktyczne sfinansowane ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.