W ramach obchodów Międzynarodowej Nocy Nietoperzy, CIEE zorganizowało rodzinne warsztaty poświęcone tym nocnym ssakom. Przygodę z nietoperzami rozpoczęliśmy w miejscu ich zimowania, w objętym ochroną przyrody (użytek ekologiczny „Oliwskie Nocki” i obszar Natura 2000 Bunkier w Oliwie), nieużywanym schronie przeciwlotniczym, który w miesiącach zimowych potrafi dać schronienie ponad setce nocków, a czasem i gackowi.
Latem schron jest opuszczony przez nietoperze, była to więc dobra okazja do zwiedzenia obiektu i porozmawiania o problemach związanych z ochroną zimowych kryjówek naszych latających przyjaciół. Wieczorem, kiedy Słońce schowało się już za wzgórzami Doliny Radości, a nad Potokiem Oliwskim zapadł zmrok naszym oczom ukazały się wylatujące z lasu nietoperze. Długo obserwowaliśmy pijące wodę i polujące nad potokowym stawem na owady malutkie karliki i towarzyszące im dostojne borowce i mroczki. Uzbrojeni w detektory ultradźwięków słuchaliśmy głosów echolokacyjnych, które wydawały latające wokół nas nietoperze.
Czas umilały nam ,specjalnie przygotowane na ten wieczór, zabawy edukacyjne, niewielka, wystawa eksponatów związanych z naszymi nietoperkami i kontrola rozstawionej nad wodą sieci do chwytania nietoperzy.
Na koniec spotkania doczekaliśmy się prawdziwego nietoperza. Był to karlik malutki. Niezwykle sympatyczny mieszkaniec Oliwskich Lasów, ale też naszych domów. A wszystko to działo się w całkowitej ciemności, dzięki czemu można było się poczuć jak prawdziwy nietoperz.
Warsztat terenowy został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.