Finał konkursu Żuławy - Kraina na wodzie

Data: 20-09-2010
Grafika Finał konkursu Żuławy - Kraina na wodzie
Grafika Finał konkursu Żuławy - Kraina na wodzie
Grafika Finał konkursu Żuławy - Kraina na wodzie
Grafika Finał konkursu Żuławy - Kraina na wodzie

W minioną sobotę 11 września odbył się finał konkursu Żuławy - Kraina na wodzie

Do współpracy przy organizacji konkursu zostaliśmy zaproszeni przez Odział PTTK Ziemi Elbląskiej w Elblągu. I etap konkursu miał charakter internetowy, podczas którego - przez 5 miesięcy - uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski zmagali się z pytaniami dotyczącymi regionu Żuław Wiślanych.

Dzięki naszemu zaangażowaniu nie zabrakło wśród nich zagadnień związanych z żuławską częścią strefy ochronnej Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Przygotowując się do zadań, uczniowie zapoznali się m.in. z bogatą architekturą zabytkowych wsi Drewnica i Żuławki, z niezwykle ważną dla rozwoju Żuław historią pobytu na naszych terenach mennonitów i innych osadników z Holandii oraz charakterystycznym, tradycyjnym sposobie gospodarowania na polach żuławskich. Dla wielu z nich pojęcie zagrody holenderskiej, terpy, koźlaka, mennonity było dotychczas nieznane. Tematyka konkursu dotyczyła również geografii, specyficznej sieci hydrograficznej i obiektów hydrotechnicznych oraz ochrony przyrody. Uczestnicy konkursu rozpoznawali rośliny, zwierzęta, wskazywali formy ochrony przyrody. Do finału zakwalifikowało się 21 uczniów. Finaliści zmagali się z pytaniami, zadaniami praktycznymi polegającymi m.in. na rozpoznawaniu ptaków i obiektów zabytkowych. Następnie prezentowali przygotowane wcześniej prezentacje promujące walory Żuław Wiślanych. Dodatkowym zadaniem było wykonanie dowolnej formy przestrzennej - modelu obiektu zabytkowego. Efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania - na stole pojawiły się wykonane z ogromną precyzją i dopracowanymi szczegółami wierne miniatury domów podcieniowych, wiatraków, kościołów i domów modlitewnych, pomennonickich cmentarzy.

Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem - w dobie internetu okazał się ciekawą metodą zachęcenia dzieci i młodzieży do poszerzenia informacji i zaprezentowania walorów unikatowego i ciekawego w skali Polski regionu Żuław Wiślanych.