Kiedy wreszcie zrobiło się cieplej, nasi mali ekolodzy z przedszkola w Stegnie postanowili sprawdzić ile śniegu jest w lesie i czy uda im się spotkać leśnych mieszkańców. Na wyprawę wyruszyliśmy 3 marca. Dzieci z ogromnym entuzjazmem wypatrywały śladów obecności zwierząt które najczęściej można spotkać na Mierzei Wiślanej, podczas zimowych spacerów. Już na samym początku naszej wędrówce towarzyszyły tropy zajęcy, lisów i saren. Uwagę dzieci przyciągnęły maleńkie odciski łapek gryzoni, które najczęściej można zaobserwować było w pobliżu krzewów.
Podczas leśnej wyprawy szukaliśmy także oznak niedalekiej wiosny. Jak się okazało niektóre pączki już się zazieleniły, co oznacza, że drzewa liściaste i krzewy powoli budzą się z zimowego snu. Pracownik Parku wyjaśnił dzieciom, że pączki z których wiosną rozwiną się młode listki zawiązują się już jesienią. Następnie podczas zimy okryte są łuskami, które niczym ciepła kurtka, chronią je przed mrozem. Wszystko po to, aby wraz z nadejściem wiosny mogły jak najszybciej się rozwinąć i rozpocząć swoją pracę.
W dalszej części dzieci próbowały odpowiedzieć na pytanie, gdzie zwierzęta roślinożerne mogą znaleźć pożywienie. Pracownik Parku wskazał suche pędy traw oraz odgarnął śnieg i pokazał dzieciom, że pod nim znajdują się zielone rośliny. Następnie dzieci rozpoznawały tropy innych leśnych mieszkańców Mierzei i mimo, że od zajęć teoretycznych minął prawie miesiąc - poradziły sobie doskonale.
Na zakończenie było pieczenie kiełbasek, ciepły sok malinowy i wspólne śpiewanie piosenek o lesie, zimie i wiośnie. Okazało się, że wspólne ognisko było dla większości maluchów nowym doświadczeniem w panującej od dłuższego czasu erze grillowania.