Gatunek ten jest okazałym psammofitem, związanym z wybrzeżami morskimi w większej części Europy; w Polsce objęty jest ochroną ścisłą. Tegoroczne obserwacje odbyły się w pierwszej połowie sierpnia 2011 r. i zostały poczynione przez cały nasz zespół w pasie niemal pięciokilometrowym, licząc od granicy z Obwodem Kaliningradzkim; jest to jednocześnie obszar planowanego pn. „Mikołajkowe Wydmy” rezerwatu przyrody. Liczony był każdy znaleziony osobnik mikołajka nadmorskiego, dokonywano też pomiaru jego wysokości, ilości koszyczków kwiatowych i stopnia zdrowotności. Ogółem na badanym odcinku stwierdzono 271 egzemplarzy mikołajka, co w porównaniu z liczbą 294 w roku ubiegłym i wynikami z poprzednich sezonów wegetacyjnych wskazuje na postępującą tendencję spadku liczebności tego cennego składnika nadmorskiej flory i konieczność energicznej ochrony stanowiska.
Lnica wonna Linaria odora (M. Bieb) Fisch. to roślina szczególnie interesująca – jest ona endemitem wybrzeży południowego Bałtyku i jednocześnie osiąga w Polsce zachodnią granicę swojego zasięgu. Jest objęta ścisłą ochroną gatunkową i jednocześnie uznana za gatunek ważny dla Wspólnoty Europejskiej (zaakceptowany do włączenia do Załącznika II Dyrektywy Siedliskowej). Wg Czerwonej listy roślin i grzybów Polski z 2006 gatunek ma kategorię zagrożenia V (narażony na wyginięcie), a na liście ginących i zagrożonych roślin naczyniowych Pomorza Gdańskiego widnieje z kategorią VU (vulnerable, narażony). Największe jej stanowiska znane są, poza Mierzeją Wiślaną i Helską, ze Słowińskiego Parku Narodowego.
Regularne badania lnicy wonnej w PKMW zostały zapoczątkowane w roku 2009, jednocześnie z monitoringiem tego gatunku, wykonanym dla Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przez S. Nowakowskiego. W tym roku po raz pierwszy została zbadana liczebność i punktowe rozmieszczenie stanowisk lnicy wonnej w Piaskach, zaproponowanych jako stanowisko referencyjne. Ogółem naliczono 1965 osobników generatywnych (kwitnących lub owocujących) oraz ok. 500 osobników wegetatywnych. Jest to zatem bardzo bogate stanowisko, w pełni zasługujące na ochronę. Warto wspomnieć, że w przypadku lnicy wonnej bardzo stymulująco wpływa na jej wzrost i owocowanie wykładanie chrustu, praktykowane przez Urząd Morski, jako jeden z zabiegów chroniących brzeg i wydmy przed niszczącą działalnością morza.