Obóz ornitologiczny w Zaborskim Parku Krajobrazowym

Data: 27-09-2011
Warsztat pracy obrączkarza ptaków grafika
Leć grafika
Samiec kapturki  grafika
Sikora czubatka. Osobnik młody u góry (tęczówka czarna) i osobnik dorosły na dole (tęczówka czerwona) grafika
Sikora modra i wpatrzony wzrok ucznia klasy V ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Chojnicach grafika
Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Chojnicach z opiekunem Panią Ewą Sobieraj grafika
Uczniowie Gimnazjum nr 3 obserwujący pracę obrączkarza grafika
Uczniowie Gimnazjum w Brusach podczas gry w kalambury grafika

W dniach 19-23 września na terenie Ścieżki ornitologiczno – przyrodniczej w Kokoszce odbyły się warsztaty obrączkarskie skierowane do młodzieży gimnazjalnej. W zajęciach wzięło udział Gimnazjum z Brus, Gimnazjum nr 2 i nr 3 z Chojnic, Gimnazjum ze Swornegaci oraz Szkoła Podstawowa nr 7 z Chojnic. Łącznie w zajęciach wzięło udział 90 osób.


Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję zapoznać się z pracą ornitologa – obrączkarza, poznać gatunki ptaków występujących na terenie ścieżki oraz dowiedzieć się w jakim celu obrączkuje się ptaki. W trakcie zajęć gimnazjaliści zgłębili wiedzę z zakresu wędrówek ptaków oraz mieli okazję obserwować odlatujące klucze żurawi i gęsi zbożowych. Dla uczestników obozu pracownicy Parku przygotowali liczne gry i zabawy m.in. kalambury, ,,karty pamięci”, krzyżówkę oraz zadania polegające na dopasowaniu ptaka do odpowiedniego gniazda. Dla najlepszych przewidziane były nagrody w postaci wydawnictw Parku.


Ptaki chwytano w dniach od 18 do 23 września 2011 r., w specjalne sieci ornitologiczne o łącznej długości 90 metrów. Kontrole odbywały się co godzinę, od świtu do godziny po zachodzie słońca. W przypadku deszczu obchody wykonywano co 30 minut. Po wyjęciu ptaków z sieci, umieszczano je w bawełnianych woreczkach i przynoszono do punktu obrączkarskiego, który mieścił się na polu namiotowym. Następnie zakładano obrączkę i dokonywano pomiarów biometrycznych, mierzono długość ogona i skrzydła. Określano także gatunek, wiek i płeć ptaka oraz szczyt i formułę skrzydła, a także otłuszczenie.


Podczas prac zaobrączkowano łącznie: 90 osobników, należących do 19 gatunków. Najliczniej chwytano modraszkę (Cyanistes caeruleus) i czyża (Carduelis spinus), które stanowiły blisko 46% wszystkich zaobrączkowanych. Na uwagę zasługuje zaobrączkowanie wszystkich gatunków sikor gniazdujących w Polsce, a także późne stwierdzenie dwóch świerszczaków (Locustella naevia) i trzcinniczka (Acrocephalus scirpaceus).