W dniu 27 maja 2014 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku odbył się ogólnopolski finał XIII edycji konkursu ,,Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Brało w nim udział 64. gimnazjalistów z 16. województw. Głównym koordynatorem tegorocznej edycji był Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych. Konkurs został objęty honorowym patronatem przez Pana Czesława Elzanowskiego – Członka Zarządu Województwa Pomorskiego.
Konkurs ,,Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” jest imprezą pięcioetapową. Obejmuje zmagania szkolne, gminne, parkowe, wojewódzkie i ogólnopolskie. Dotarcie do ostatniego szczebla konkursu jest świadectwem ogromnej wiedzy w zakresie biologii, geografii, ochrony środowiska oraz znajomości parków krajobrazowych Polski.
Finał XIII edycji konkursu składał się z trzech etapów. W pierwszym uczniowie mieli za zadanie rozwiązanie testu składającego się z 25 pytań (15 z zakresu biologii i geografii oraz 10 pytań dotyczących parków krajobrazowych Polski). W drugim etapie zmagań uczestnicy musieli wykazać się znajomością chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz roślin pospolitych. W ostatnim etapie gimnazjaliści borykali się z zadaniem topograficznym, polegającym na umiejętności interpretowania mapy.
Komisja konkursowa pod przewodnictwem Pani Elżbiety Mazurek-dydaktyk, czuwającej nad poprawnością przeprowadzenia konkursu, dokonała następującej klasyfikacji:
I miejsce: Publiczne Gimnazjum w Krasocinie, województwo łódzkie;
II miejsce: Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Łabowej, województwo małopolskie;
III miejsce: Publiczne Gimnazjum w Cybince, województwo lubuskie;
IV miejsce: Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Rybnie, województwo
warmińsko – mazurskie;
V miejsce: Zespół Placówek Oświatowych nr 1 w Busku – Zdrój, województwo świętokrzyskie;
VI miejsce: Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Podlaskim, województwo lubelskie;
VII miejsce: Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Prudniku, województwo opolskie;
VIII miejsce: Gimnazjum im. Bohaterów Września 1939 r. w Narolu, województwo podkarpackie
Na kolejnych pozycjach uplasowały się drużyny z następujących województw: pomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i śląskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, mazowieckiego oraz zachodniopomorskiego.
Reprezentacje wszystkich województw gościły na Pomorzu w dniach od 26 do 30 maja. W trakcie pobytu dla uczniów przewidziano liczne wycieczki zgłębiające wiedzę na temat przyrody województwa pomorskiego. Tuż po zakończeniu konkursu uczniowie i nauczyciele wybrali się na zwiedzanie Gdańskiej Starówki z przewodnikiem. W trakcie pobytu zapoznano młodych przyrodników z walorami Nadmorskiego Parku Krajobrazowego oraz Słowińskiego Parku Narodowego. Młodzież brała także udział w zajęciach w Fokarium Stacji Morskiej oraz w rejsie kutrem badawczym po Wodach Zatoki Puckiej. Największą atrakcją dla gimnazjalistów okazał się połów dragą, umożliwiający zapoznanie się z organizmami dna morskiego tj. krabik amerykański, omułek jadalny czy sercówka pospolita.
Podczas pożegnalnego ogniska reprezentacje wszystkich województw miały okazję zapoznania się z kulturą, językiem oraz obyczajami na Kaszubach.
Wszystkim uczestnikom, opiekunom oraz koordynatorom wojewódzkim składamy serdeczne podziękowania za owocną współpracę i tworzenie przyjaznej atmosfery podczas pobytu na Półwyspie Helskim. Młodzieży gratulujemy sukcesów oraz zapraszamy do kolejnych edycji konkursu.
Organizacja konkursu oraz pobyt uczestników możliwy był dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.