W sobotę (15 lutego) Trójmiejska Grupa OTOP przy współpracy z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym zorganizowała pokazy obrączkowania ptaków łapanych w siatkę ornitologiczną.
Akcja spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem - na spotkanie przy siedzibie TPK przybyło około 40 osób, w tym kilkunastu najmłodszych fascynatów świata ptaków.
Spotkanie było okazją do zapoznania się z ciekawostkami z życia obrączkowanych gatunków oraz sposobami i celem badania takich zjawisk jak zimowanie i wędrówki ptaków
Odłowy ptaków prowadzono przy karmniku w ogrodzie TPK. Ptaki łapane były w specjalną sieć ornitologiczną. W ciągu 2 godzin udało się złapać i zaobrączkować blisko 40 osobników z czterech gatunków. Najliczniejsze były bogatki – nasze największe sikory, które chętnie korzystają z karmy wykładanej w karmnikach. Poza nimi w siatkę wpadały również modraszki – przepiękne sikory o dużym udziale barwy modrej (stąd nazwa) w swoim upierzeniu. Udało się również złapać sosnówkę – gatunek sikory blisko związany z borami sosnowymi, czasami pojawiający się w naszych karmnikach zlokalizowanych blisko drzewostanów iglastych.
Łapały się również czyże – ptaki, które możemy często obserwować w trakcie stadnego żerowania, podczas którego zgrabnie zwisając na cieniutkich gałązkach, wydziobują nasiona z „szyszeczek” olchowych. W upierzeniu samców tego gatunku króluje barwa żółtozielona, zaś samice są nieco skromniej ubarwione szarożółte.
Złapane ptaki zostały zaobrączkowane i pomierzone. Określono wiek, płeć oraz kondycję poszczególnych osobników i wypuszczono je na wolność. Mamy nadzieją, że zostaną kiedyś powtórnie złapane przez ornitologów, dostarczając tym samym szereg ciekawych informacji dotyczących kierunków przemieszczania się (koczowania, wędrówki) oraz ich biologii.