Dzień Ziemi w Leśniewie

Data: 23-04-2014
   W środę 23 kwietnia Błękitna Szkoła we Władysławowie wraz ze Szkołą Podstawową w Leśniewie zorganizowały obchody Światowego Dnia Ziemi, którego hasło przewodnie brzmiało: „ Zmieniaj nawyki - nie klimat”. W ramach obchodów dzieci z całej szkoły uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych i ekologicznych zorganizowanych przez Błękitną Szkołę. W czasie zajęć wysłuchały szeregu prelekcji dotyczących świata przyrodniczego, oraz właściwych postaw proekologicznych. Zajęciom towarzyszyło wyjście w teren gdzie uczestnicy m.in. poznali tajniki ornitologicznej obserwacji i badań. Dowiedzieli się jakie są ptasie zwyczaje oraz jak w prawidłowy sposób dokarmiać ptaki i dlaczego tak ważne jest wieszanie budek lęgowych. Dzieci zapoznały się z ciekawostkami tych mniejszych, lecz często niesłusznie nielubianych, mieszkańców Ziemi jakimi są owady. Dowiedziały się jakie ważne funkcje owady pełnią w naszych ekosystemach oraz uczyły się profesjonalnie wyłapywać i rozpoznawać „nieznane choć znajome” gatunki owadów. Ważnym elementem zajęć było obalenie nieprawdziwych często negatywnych mitów na temat różnych gatunków zwierząt. Instruktor surwiwalu przyrodniczego uczył jak funkcjonować bliżej przyrody. Omówił zasady umiejętnego i rozsądnego korzystania z zasobów przyrody w różnych sytuacjach życiowych. Uczestnicy posiedli praktyczną wiedzę m.in.: jak pozyskać wodę pitną z roślin czy jak wszechstronnie wykorzystać starą puszkę aluminiową jako naczynie - czyli rekcykling w praktyce i na co dzień.

W czasie zajęć terenowych uczestnicy mieli okazję zaobserwować wiele ciekawych gatunków zwierząt w tym rzadkich i chronionych m.in.: wiele gatunków motyli, trzyszcze, jaszczurkę zwinkę i żyworódkę. Z ptaków zaobserwowano rudzika, kopciuszka, szpaki, sikorki, kruka, srokę pospolitą, z drapieżnych ptaków w oddali widziano myszołowa, słyszano również głos świstunki leśnej, piecuszka, pierwiosnka, zięby oraz kosa.

Dzień obfitował nie tylko w zajęcia edukacyjne ale również w działania proekologiczne. W ramach zajęć ornitologicznych zawieszono, wykonane przez dzieci, budki lęgowe. Na warsztatach z papieru czerpanego uczestnicy własnoręcznie wykonywali papier z makulatury przekonując się tym samym jak łatwo można dokonać recyklingu papieru aby powstały nowe kartki i nie tylko… Dowiedzieli się jak powstaje papier, jaka jest różnica między papierem makulaturowym a papierem pierwszego gatunku, oraz że wykorzystując jedną tonę makulatury jako surowca wtórnego,  ocalamy 17 drzew.

W trakcie obchodów Dnia Ziemi odbył się również uroczysty apel z oraz część artystyczna. Najstarsi uczniowie wystawili bardzo ciekawe przedstawienie z przesłaniem nawiązującym do hasła przewodniego obchodów: „Zmieniaj nawyki - nie klimat”.

 

Grafika 1: Dzień Ziemi w Leśniewie
Grafika 2: Dzień Ziemi w Leśniewie
Grafika 3: Dzień Ziemi w Leśniewie
Grafika 4: Dzień Ziemi w Leśniewie
Grafika 5: Dzień Ziemi w Leśniewie
Grafika 6: Dzień Ziemi w Leśniewie
Grafika 7: Dzień Ziemi w Leśniewie
Grafika 8: Dzień Ziemi w Leśniewie
Grafika 9: Dzień Ziemi w Leśniewie
Grafika 10: Dzień Ziemi w Leśniewie
Grafika 11: Dzień Ziemi w Leśniewie
Grafika 12: Dzień Ziemi w Leśniewie
Grafika 13: Dzień Ziemi w Leśniewie
Grafika 14: Dzień Ziemi w Leśniewie
Grafika 15: Dzień Ziemi w Leśniewie
Grafika 16: Dzień Ziemi w Leśniewie
Grafika 17: Dzień Ziemi w Leśniewie
Grafika 18: Dzień Ziemi w Leśniewie
Grafika 19: Dzień Ziemi w Leśniewie