W środę 22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Tego dnia Błękitna Szkoła we Władysławowie gościła w Szkole Podstawowej w Leśniewie organizując różnorodne warsztaty obejmujące wiele zagadnień przyrodniczych i ekologicznych.
Większość zajęć odbyła się w terenie gdzie uczestnicy m.in. poznali tajniki ornitologicznej obserwacji i badań, dowiedzieli się jakie są ptasie zwyczaje oraz poznali wiele ciekawostek związanych z ptakami. Zaobserwowano wiele gatunków: m.in. kopciuszka, rudzika, pleszkę, jaskółki dymówki, wróble i mazurki. Z ptaków leśnych: myszołowa, sójkę i dzięcioły.
Na spotkaniu z entomologiem dzieci zapoznały się z ciekawostkami tych mniejszych, lecz często nielubianych, mieszkańców Ziemi jakimi są owady. Dowiedziały się jak ważne funkcje pełnią w ekosystemach. Jedną z nich jest zapylanie roślin, czy zjadanie szkodników. Dzieci dowiedziały się, że nawet mucha zajmuje się zapylaniem kwiatów. Zwrócono też uwagę na problem masowego wymierania dziko żyjących owadów oraz na fakt że każdy z nas w łatwy sposób może im pomóc. Uczniowie wykorzystując różne naturalne elementy jak kora, mech, trzcina i szyszki, zbudowali domki dla owadów, które będą dobrym i bezpiecznym miejscem do rozrodu dla naszych zapylaczy. Domki zostały zawieszone na terenie szkoły, co pozwoli uczniom dokonywać obserwacji.
Na zajęciach „przyrodnicze zabawy leśne”, dzieci udały się do pobliskiego lasu gdzie poznały wiele ciekawostek dotyczących najbardziej złożonego ekosystemu. Las stał się naturalnym placem zabaw, pełnym niekończących się pomysłów, niespodzianek i spotkań z tym co dzikie, nieznane i tajemnicze. Zajęcia polegały na poznawaniu przyrody za pomocą różnych zmysłów. Dzieci szukały śladów obecności zwierząt, budowały gniazda niczym ptaki, ćwiczyły zmysł słuchu w odnajdywaniu drogi w lesie i robiły swoje indywidualne „zdjęcia przyrody” na małych kartkach z klejącą taśmą.
Dzień obfitował nie tylko w zajęcia edukacyjne ale również w działania proekologiczne jakim było zbudowanie domków dla owadów. Na warsztatach z papieru czerpanego uczestnicy własnoręcznie wykonywali papier z makulatury dowiadując się tym samym jak można dokonać recyklingu papieru aby powstały nowe kartki.
W przerwie między zajęciami każdy mógł wziąć udział w quizach i zabawach edukacyjnych z nagrodami: zakręcić kołem fortuny i odpowiedzieć na wylosowane pytanie przyrodnicze oraz rozwiązać zagadki leśne czy morskie...