Jest takie miejsce - PŁOCICE

Data: 22-05-2020

 Z cyklu „Jest takie miejsce” przedstawiamy Płocice. Niewielką, malowniczo położoną wieś (gmina Lipusz), liczącą zaledwie 73 mieszkańców. O jej historii i tradycyjnym rzemiośle uprawianym w tej miejscowości do dnia dzisiejszego opowiedziała nam Pani Aleksandra Jarzyńska – mieszkanka Płocic. Związana z wsią od ponad 20 lat, córka leśniczego i przede wszystkim nasza parkowa koleżanka, która od najmłodszych lat fascynowała się kaszubską przyrodą. Olu dziękujemy za tekst, a Państwa zapraszamy do Płocic.

Płocice

               Płocice to niewielka, malowniczo położona wieś, przez którą przechodzi północna granica Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Jest to miejscowość położona wśród lasów i jezior. Przechodząc przez wieś bez trudu dostrzeżemy jezioro Płocice, a w najbliższych okolicznych lasach liczne jeziorka i bezodpływowe oczka. Nieopodal Leśnictwa Płocice przepływa największa rzeka Wdzydzkiego PK – Wda.

Początek dziejów wsi możemy zobaczyć w zapiskach z 1750 roku, gdzie starosta kościerski Michał Czapski nadał na 30 lat miejscowość Łukaszowi Piechowskiemu. Pojawia się on jako dzierżawca tego terenu również w lustracji z 1765 roku i katastrze pruskim z 1772r. Wówczas nie było już tam folwarku, a ziemia Płocic została podzielona na kilka gospodarstw. W latach 1771-1790, w księgach lipuskich, wśród mieszkańców Płocic wymienia się Jana Rekowskiego, Macieja Rytelskiego, Macieja Rolbieckiego, Jakuba Mądrego, Bartłomieja Kutelę, Wawrzyńca Wróbla i Przepiórkę. Dawniej miejscowa ludność zajmowała się głównie wypasem owiec, gospodarką rolną i leśną oraz od XVIII do dnia dzisiejszego przepięknym rzemiosłem – plecionkarstwem z korzeni sosny i jałowca.

Plecionkarstwo jest sztuką, którą Kaszubi wykonują nieprzerwanie od czasów średniowiecza. Ze względu na łatwy dostęp do materiałów, tworzyło się i tworzy głównie przedmioty codziennego użytku tj. kosze, korce do zboża, a nawet wiadra. Pozyskiwanie materiału plecionkarskiego jest niesłychanie pracochłonnym i trudnym zajęciem, nie dość, że trzeba znaleźć korzeń o odpowiedniej długości i grubości to jeszcze należy zacząć praktycznie natychmiastowe wyplatanie, ponieważ suche korzenie nie nadają się do tej techniki – szybko się łamią i tracą kolor. 

W Płocicach do dnia dzisiejszego tradycja plecionkarska jest żywa i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Starsi mieszkańcy wsi doskonale znają różnego rodzaju techniki wyplatania i to właśnie oni są sercem małej kaszubskiej wioski. Warto wybrać się tutaj, przysiąść na chwilę i docenić to przepiękne rzemiosło.

Tekst: Aleksandra Jarzyńska

Przez miejscowość przebiega rowerowy szlak WPK Lipusz -Wdzydze więcej tutaj…

Wieś Płocice z lotu ptaka
fot. J.Bork
fot. J.Bork
fot. J.Bork
Grafika 5: Jest takie miejsce - PŁOCICE
Infrastruktura edukacyjno-turystyczna WPK w Płocicach
Z koszykiem na grzyby