Monitoring sów leśnych

Data: 02-05-2017

       Przez cały kwiecień pracownicy Parku, we współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku i Nadleśnictwami: Leśny Dwór, Bytów oraz Łupawa, prowadzili monitoring sów leśnych pod kątem występowania włochatki i sóweczki. Działanie to prowadzone jest w naszym Parku nieprzerwanie od 2012 r. i stanowi kontynuację inwentaryzacji z lat 2004-2007. W tym roku, poza monitorowanymi od lat powierzchniami, kontrole rozszerzono o inne znane oraz potencjalne miejsca lęgowe wspomnianych gatunków.  Monitoring prowadzono zgodnie z obowiązującą metodyką. Polegał na wykonywaniu nasłuchu w danym miejscu, a w przypadku braku samoistnego odzywania się sów - zastosowaniu stymulacji głosowej.

       Celem monitoringu jest nie tylko ocena stanu populacji gatunków i stabilności ich rewirów, ale przede wszystkim zapewnienie ptakom spokoju podczas lęgów. Informacje o stwierdzonych rewirach były na bieżąco przekazywane właściwym miejscowo nadleśnictwom, które wstrzymały zaplanowane tam ewentualne cięcia rębne do czasu wyprowadzenia lęgów przez sowy, czyli do 31 lipca. Takie postępowanie wynika z projektu planu zadań ochronnych dla obszaru specjalnej ochrony ptaków ,,Dolina Słupi” PLB220002.

      Włochatka i sóweczka wymienione są w załączniku I do Dyrektywy Ptasiej i stanowią przedmioty ochrony w obszarze Natura 2000, którego granice pokrywają się z terenami Parku. Zapewnienie bezpieczeństwa w okresie lęgowym tych gatunków stanowi podstawowy element  ich ochrony. Równie ważne jest zachowanie odpowiednich siedlisk ze starszymi drzewostanami.

 

Grafika Monitoring sów leśnych
Grafika Monitoring sów leśnych
Grafika Monitoring sów leśnych
Grafika Monitoring sów leśnych