W dniach 5 lipca - 23 lipca, jak co roku, gościliśmy trzy koła naukowe z Politechniki Gdańskiej: Naukowe Koło Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej, Koło Naukowe Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska oraz Koło Naukowe Inżynierii i Gospodarki Wodnej „Konfuzor”. Młodzi naukowcy pod okiem swoich opiekunów naukowych przeprowadzali chemiczną i mikrobiologiczną analizę stanu jakości płynących wód powierzchniowych na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, od rejonu Zatoki Puckiej, aż po okolice Jeziora Żarnowieckiego. Chemicy dokonywali pomiarów parametrów fizykochemicznych wód, takich jak pH, przewodność i stężenie tlenu w wodzie, a także analizy ilościowe wybranych jonów azotu oraz fosforu. Ponadto, w tym roku poszukiwali także śladów popularnego herbicydu w wodach i osadach rzecznych. Mikrobiolodzy z kolei skupiali się na analizie liczebności bakterii Escherichia coli we wspomnianych wodach.
Rezultaty badań wskazują na dobry stan większości wód płynących na terenie Parku. Niestety i tym razem, zaobserwowano powtarzający się problem silnego zanieczyszczenia Karwianki, objawiającego się przede wszystkim wysokim stężeniem jonów amonowych oraz bardzo dużej liczebności bakterii Escherichia coli.
Oprócz pracy naukowej, nie zabrakło miejsca dla odpoczynku i rekreacji, tak bardzo potrzebnym po wyczerpującym roku akademickim. Błękitna Szkoła zorganizowała studentom wycieczkę przyrodniczą do Doliny Chłapowskiej, czasie której odbyła się prelekcja dotyczące procesów brzegowych, budowy geologicznej wybrzeża klifowego i wąwozów erozyjnych. Spędzanie wolnego czasu na tutejszych plażach, spływ kajakowy na Piaśnicy, to tylko niektóre z atrakcji z których chętnie korzystali nasi goście.
Kolejna, tym razem krótsza, wizyta studentów z Politechniki Gdańskiej zaplanowana jest na jesień.
Obóz został dofinansowany ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.
Władysławowo, 02.08.2021