W dniach 27 czerwca - 2 lipca 2014 r. w Błękitnej Szkole przy Nadmorskim Parku Krajobrazowym odbyły się praktyki terenowe magistrantów Katedry Geografii Fizycznej i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Gdańskiego. W czasie trwania praktyk studenci wykonali szereg badań środowiskowych: analizę natężenia ruchu samochodowego na drogach wjazdowych do Władysławowa wspartą badaniem natężenia hałasu, kompleksowe badanie poziomu hałasu na farmie wiatrowej w Gnieżdżewie oraz badanie ilości turystów na wybranym odcinku plaży. Ponadto mieli okazję zapoznania się z przyrodą, formami jej ochrony i istotnymi problemami środowiskowymi NPK.
Udano się do rezerwatu "Słone Łąki",gdzie zbadano m.in. przewodność, temperaturę i pH wody w Zatoce Puckiej.
Na farmie wiatrowej w Gnieżdżewie, praktykanci dokonali wstępnego pomiaru hałasu emitowanego przez wiatraki. Prowadzono badania poziomu hałasu przy turbinach wiatrowych i na obszarze zabudowanym miejscowości Gnieżdżewo i Łebcz-Zele. Studenci udali się do Mrzezina aby zobaczyć kopalnię żwiru i ocenić wielkość zmian dokonanych w krajobrazie, następnie zobaczyli zbiorniki gazu w Kosakowie oraz rezerwat "Mechelińskie Łąki".
Uczestnicy praktyk udali się również na wycieczkę rowerową do Chałup w czasie której obserwowali różnorodność typów pokrycia terenu, od tych silnie przekształconych antropogenicznie po torfowiska na równinie nadzatokowej.
Odwiedzono również Wąwóz Chłapowski, Rozewie z latarnią morską i betonową opaską umacniającą klif nadmorski oraz Jastrzębią Górę, gdzie dyskutowano o zasadności stosowania umocnień gabionowych i refulacji w ochronie klifów i plaż polskiego wybrzeża.
Praktyki terenowe studentów Uniwersytetu Gdańskiego
Data: 11-07-2014