W czwartek 31 maja, gimnazjaliści powiatu puckiego po raz kolejny mieli okazję wzięcia udziału w akcji edukacyjnej „Poznajemy Naszą Zatokę” organizowaną przez Błękitną Szkołę we Władysławowie.
Zajęcia składały się z dwóch części tematycznych: ornitologicznej i oceanograficznej. W części oceanograficznej gimnazjaliści odbyli rejs kutrem badawczym po wodach Zatoki w czasie, którego wysłuchali prelekcji o naszym akwenie: jego historii i charakterystyce ekosystemu. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. dlaczego w zatoce żyją zarówno gatunki słodko jak i słonowodne, oraz że w można spotkać niej, gatunki reliktowe: podwoja wielkiego czy fokę obrączkowaną.
Tradycyjnie wykonano połów dragą. Wśród najciekawszych złowionych organizmów można wymienić krabika amerykańskiego, iglicznie czy podwoja wielkiego. Kto uważnie słuchał już wie co to jest nić bisiorowa i do czego służy omułkowi jadalnemu. Co odważniejsi mogli spróbować jak smakuje ten organizm. Będąc świadkami zniknięcia złowionych kiełży można było się dowiedzieć czym m.in. żywi się stornia, czyli ryba popularnie nazywana flądrą. Ciekawostką okazał się fakt, że Zatoka Pucka ma swój gatunek endemiczny jakim jest sercówka drobna oraz, że krewetki bałtyckie mają zdolności jak kameleon. Wydzielając mniej lub więcej pigmentu skórnego mogą przystosować swój koloryt raz do ciemniejszego, a raz jaśniejszego podłoża.
Część ornitologiczna polegała na obserwacji i rozpoznawaniu ptaków przy pomocy przewodnika i lornetki. Zadaniem uczniów było odnotowanie w kartach pracy każdego zaobserwowanego w gatunku na plaży w parku czy w trzcinowisku. Okazało się, że w pobliżu akwenu można spotkać nie tylko mewy czy łabędzie. Zaobserwowano m.in. sikorkę bogatkę, wróble, dziwonie, trzcinniczki, potrzosy i modraszki.
Tegorocznymi zdobywcami szerokiej wiedzy na temat Zatoki Puckiej byli gimnazjaliści z Pucka, Darżlubia, Żelistrzewa, Helu i Mostów.