Spacer botaniczny "Wokół Góry Gradowej"

Data: 06-07-2021

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej
w ramach cyklu comiesięcznych spotkań miłośników ekologii
zaprasza na spacer botaniczny
„Wokół Góry Gradowej”
który poprowadzi Michał Buliński

Spotkanie rozpocznie się 15 lipca 2021 roku o godz. 16:00
przed Cmentarzem Nieistniejących Cmentarzy, w parku u podnóża Góry Gradowej, nieopodal kościoła pw. Bożego Ciała (przy ul. 3 Maja w Gdańsku).

Obowiązują zapisy indywidualne pod adresem mailowym: a.bialkowska@pomorskieparki.pl, w treści wiadomości należy podać swoje dane, tj. imię i nazwisko oraz numer telefonu, a w tytule: „Wokół Góry Gradowej”. Limit miejsc – 20 osób. Trasa łatwa, czas wędrówki szacuje się na ok. 2 godziny.

Góra Gradowa w Gdańsku, to miejsce wyjątkowe. Cenimy je za walory widokowe, dające możliwość spojrzenia na panoramę miasta. Ostatnie dziesięciolecia udostępniły atrakcję poznawczą, jaką jest Hewelianum, utworzone na tym obszarze. Historia tego terenu jest długa i burzliwa. Tu, przypuszczalnie, znajdował się wczesnośredniowieczny gród, który dał początek miastu. Wiąże się z tym prastara słowiańska legenda, o Górze Jagiełowej, gdzie w zamku panował okrutny Jagieł (współcześnie lansowana w wersji niemieckiej – o Hagelu, panującym na wzgórzu Hagelsberg). Tutaj tworzono budowle obronne i toczyły się walki o dostęp do miasta, ale były tutaj też tereny dla rozrywek gdańszczan, jak m.in. bractw kurkowych.

Tak intensywne i zróżnicowane działania ludzi, w powiązaniu ze specyfiką terenu – stromą skarpą krańca wysoczyzny morenowej, dochodzącą do nadmorskiej strefy, w rejonie ujścia Wisły, stworzyły warunki do obecności interesującej i bogatej flory roślin naczyniowych. Spacer po terenach otaczających fortyfikacje, obecnych na Górze Gradowej, pozwala na poznanie szeregu gatunków drzew i krzewów, jakie tu posadzono. Można też, od wczesnej wiosny do jesieni, poznawać rozmaite gatunki roślin zielnych, zarówno rodzimych, jak też licznych antropofitów.

Warto poznać historię tego fragmentu Gdańska, jak też interesujące dane, o żyjących tu nietoperzach i rzadkim pasikoniku, dla których utworzono użytki ekologiczne. Ze względu na swą specyfikę, ten fragment zieleni w Gdańsku ma szansę przetrwać, mimo bezwzględnego naporu budownictwa, które w mieście zabiera kolejne enklawy zieleni. Miejmy nadzieję, że zawsze będziemy mogli odwiedzić Górę Gradową i cieszyć się rozmaitością rosnących tu roślin, zwłaszcza, gdy nie będą akurat wykoszone, zgodnie z panującą w kraju modą, na wystrzygane „pseudotrawniki”. Zapraszamy na spacer z botanikiem, dla poznawania roślin Góry Gradowej, w dzień rocznicy zwycięstwa pod Grunwaldem – 15 lipca.  

Spotkanie realizujemy dzięki dofinansowaniu za środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Serdecznie zapraszamy! 

Wokół Góry Gradowej, fot. JKR