W piątkowe wieczory marcowe zaproponowaliśmy dorosłym mieszkańcom powiatu kościerskiego wyjątkową formę spędzenia czasu wolnego – wprowadziliśmy uczestników w tajniki bardzo modnego dzisiaj pojęcia: up – cyklingu – formy recyklingu, w wyniku którego powstają własnoręcznie zrobione produkty o wartości wyższej niż poprzednio. Up – cykling jest nie tylko przyjemnością, przede wszystkim znacznie zmniejsza zużycie surowców do wyrobu artystycznych przedmiotów, jak również ogranicza ilość odpadów.
Adresatami szkolenia była bardzo urozmaicona zawodowo grupa dorosłych. Warsztaty skierowane były do nauczycieli sztuki, techniki, nauczycieli przedszkoli, opiekunów świetlic, terapeutów zajęciowych, animatorów świetlic środowiskowych, edukatorów ekologicznych, nauczycieli przyrody i biologii. Mimo zróżnicowania, uczestników łączyły trzy cechy: chęć podjęcia działań zmniejszających produkcję odpadów, chęć zmiany postawy szerokiej grupy odbiorców oraz zamiłowanie do rękodzieła. Odpady, jakie wybraliśmy nie pojawiły się na warsztatach przypadkowo – są to odpady najbardziej rozpowszechnione w naszych gospodarstwach. Warsztaty „Eko – kreacje – warsztaty twórczego recyklingu” miały na celu wskazanie metod i narzędzi uczestnikom, które pozwolą im przekonać odbiorców, że odpady mogą mieć wysoki wymiar estetyczny, że mogą być użyteczne i że w ogóle mają wartość. W tym celu uczestnicy brali udział w następujących modułach:
• Wykład -System segregacji odpadów w województwie pomorskim i sposoby postępowania z różnymi rodzajami odpadów
• Warsztaty – Reprodukcje z odpadów szklanych – Technika decoupage’u i witrażowa na butelkach
• Warsztaty – Reprodukcje z odpadów papierowych – Wiklina papierowa, papier mache z gazet
• Warsztaty – Reprodukcje z odpadów plastikowych – Biżuteria, kwiaty, pojemniczki, ozdoby świąteczne z butelek PET
• Wykład - Idea upcyklingu, zalety płynące z samodzielnego przetwarzania plastiku, papieru, szkła
Warsztaty przewyższyły nasze oczekiwania. Tworzenie ozdób z „niczego” bardzo pobudziło kreatywność uczestników i poprawiło samopoczucie – przecież własnoręcznie ograniczyli ilość odpadów. Powstały piękne bibeloty, które jakością i wyglądem nie odbiegają od tych kupionych w sklepie. Uczestnicy uświadomili sobie jak niebezpieczny jest nadmierny konsumpcjonizm zarówno społecznie, ekologicznie, jak i w rozwoju intelektualnym. Mamy nadzieję, że idea up – cyklingu przypadła uczestnikom do gustu i dzięki nim poszerzy szybko swój zasięg w środowisku lokalnym.