Zima to dla wielu grup zwierząt czas przestoju, braku pożywienia. Nietoperze spędzają ten czas w stanie hibernacji, ukryte w kryjówkach zimowych. W naszym Parku niewiele jest piwniczek ziemianek lub tego typu podziemych obiektów, ale na zimowiska świetnie nadają się nieużytkowane bunkry i umocnienia. W tym roku stwierdziliśmy dużo mniej nietoperzy, ale nie sposób zobaczyć wszystkie głęboko ukryte zwierzęta, które tak unikają mrozu. Z 35 zwierząt jedna trzecia to nocki rude, jedne z najpospolitszych nietoperzy. Liczne okazały się, jak co roku, zimnolubne mroczki pozłociste (9 osobników), których zwykle nie stwierdza się zimą na Pomorzu. Małe nocki, nieoznaczane zimą do gatunku - wąsatki lub Brandta - spotykane są nielicznie. W tym roku zaszczycił nas swoją obecnością jak co roku jeden nocek duży, nasz największy nietoperz w Polsce. Pewnie ze względu na bardzo niskie temperatury i przemarzanie większości obiektów w tym roku nieliczne były nocki Natterera i gacki brunatne.
Pamiętajmy przy zwiedzaniu fortyfikacji, że nietoperze to zwierzęta chronione i zakłócanie spokoju w kryjówkach (w tym fotografowanie) jest zabronione, gdyż może zagrażać ich życiu. Uszanujmy je i nie narażajmy, bo są ważną grupą w ekosystemie.
Zdjęcia nietoperzy wykonano na podstawie zezwolenia na odstępstwa od zakazów w stosunku do zwierząt chronionych (rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt z dnia 16 grudnia 2016r.)
Działanie zostało sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
tekst:az, zdjęcia:az,bp.