W dniach 22-23 czerwca pracownicy Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych wzięli udział w warsztatach ,,Ochrona torfowisk wysokich”. Warsztaty zostały zorganizowane przez Klub Przyrodników i stanowiły podsumowanie, a zarazem zakończenie realizowanego od 2011 r. projektu pt. ,,Kontynuacja ochrony wysokich torfowisk bałtyckich na Pomorzu”. W pierwszym dniu miał miejsce cykl prezentacji dotyczących nie tylko doświadczeń zdobytych w ramach realizacji wspomnianego projektu, ale także m.in. przedstawiono wyniki monitoringu stanu torfowisk wysokich w Polsce, poruszano kwestie dotyczące prawnych uwarunkowań ochrony torfowisk wysokich, jak i również mówiono o nowych możliwościach technicznych w tym zakresie. Drugiego dnia została zorganizowana wycieczka autokarowa do rezerwatów przyrody ,,Bagna Izbickie” i ,,Torfowisko Pobłockie” w celu zaprezentowania przykładowych działań z zakresu ochrony torfowisk, polegających m.in. na usuwaniu drzew zarastających powierzchnie torfowisk oraz zatrzymywaniu wody w ekosystemie. Tereny obu rezerwatów są w części udostępnione turystycznie. Istnieją w tych miejscach platformy widokowe, z których każdy może podziwiać rozległe płaty atlantyckich wilgotnych wrzosowisk z wrzoścem bagiennym - w przypadku ,,Bagien Izbickich”, natomiast na ,,Torfowisku Pobłockim” – mszary z wrzoścem bagiennym. Ponadto można przyjrzeć się dokładnie niezwykle cennym, a zarazem chronionym gatunkom roślin, jak np. rosiczka okrągłolistna, woskownica europejska, bagno zwyczajne, czy też różne gatunki torfowców.
W granicach rezerwatu przyrody ,,Bagna Izbickie” na kopule torfowiska wysokiego odbył się pokaz montażu diverów do automatycznego pomiaru poziomu wody w torfowisku. Ciekawym doświadczeniem było ręczne usuwanie nalotu brzozy przez uczestników warsztatów, przez co każdy w niewielkim stopniu mógł się przyczynić do ochrony tego miejsca.
Oba torfowiska są przykładem rzadkich i chronionych ekosystemów, zagrożonych w wyniku dokonanych w przeszłości odwodnień, jak również z przyczyn naturalnych - naturalnej sukcesji roślinności. Wykonane zabiegi ochronne umożliwiły przywrócenie odpowiednich warunków, niezbędnych do zapewnienia trwania obiektów.