Wsiedlanie kuropatw w żuławskiej części otuliny Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”

Data: 23-08-2011
Wsiedlanie kuropatw w żuławskiej części otuliny Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” grafika
Wsiedlanie kuropatw w żuławskiej części otuliny Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” grafika
Wsiedlanie kuropatw w żuławskiej części otuliny Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” grafika

Od kilku lat pracownicy Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” prowadzą działania ukierunkowane na poprawę warunków bytowania zwierząt żyjących na terenie Parku i otuliny realizując m.in. projekt rewitalizacji tradycyjnego żuławskiego krajobrazu, poprzez nasadzanie drzew i krzewów. Działania te nie tylko wpływają korzystnie na walory krajobrazowe, ale w perspektywie czasu szpalery drzew, śródpolne remizy staną się swoistego rodzaju ostojami bioróżnorodności i korytarzami migracji gatunków roślin i zwierząt. W naszych działaniach wspiera nas młodzież, miejscowi rolnicy, leśnicy oraz myśliwi.

Od lat integralną częścią działań, mających na celu poprawę stanu środowiska przyrodniczego regionu, stały się akcje wsiedlania gatunków zwierząt, których liczebność drastycznie zmalała w ostatnich latach, na skutek niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Tym razem do nowego domu trafiły kolejne kuropatwy dostarczone przez myśliwych z Koła Łowieckiego „Sokół” nr 7 w Gdańsku. 35 ptaków zostało wypuszczonych w okolicach naszych remiz. Podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć najmłodszych. Dzieci z okolicznych domów w ogromną ciekawością i zainteresowaniem obserwowały młode ptaki.

Dzięki takim akcjom kuropatwa zaczyna być zauważalna w środowisku naturalnym regionu. Jej przetrwanie jest możliwe dzięki systematycznej poprawie biotopu, w którym żyje m.in. dzięki działaniom prowadzonym w ramach rewitalizacji pól. Ponadto w trosce o jej ochronę od ponad 20 lat w naszym regionie nie prowadzi się polowań, na tego cennego biocenotycznie ptaka. Kuropatwy żywią się głównie wszelkiego rodzaju nasionami – najczęściej chwastów, ziół i traw. Chętnie zjadają także pączki ziół i traw oraz małe listki, koniczynę i kapustę. Ich przysmakiem jest ziarno prosa, konopi, pszenicy i tatarki. Oprócz roślin, kuropatwy (zwłaszcza młode), żywią się także owadami i drobnymi bezkręgowcami, a co najważniejsze - nie pogardzą stonką ziemniaczaną.

W najbliższym czasie planowane jest wsiedlenie bażantów.