Zimowy monitoring ptaków wodnych

Data: 17-02-2011
Grafika Zimowy monitoring ptaków wodnych
Grafika Zimowy monitoring ptaków wodnych
W styczniu 2011 r. dokonano oceny liczebności zimujących ptaków wodnych na obszarze Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Koordynatorem akcji, podobnie jak w poprzednich latach, był Piotr Rydzkowski z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Szczególną uwagę zwrócono na zimujące łabędzie krzykliwe będące celem ochrony obszaru Natura 2000 „Wielki Sandr Brdy” PLB220001, pokrywającego się w znacznym stopniu z Zaborskim Parkiem Krajobrazowym.
Liczeniem w ciągu jednego dnia objęty został teren całego obszaru chronionego. Po długotrwałych mrozach trwających od końca listopada 2010 do pierwszej dekady stycznia większość jezior przepływowych była zamarznięta w 98-100%. Ostatnie 10 dni przed liczeniem w całym kraju przyszło nagłe ocieplenie przez co znacząco wzrosła ilość potencjalnych miejsc do przebywania ptaków wodnych.
Liczono wszystkie ptaki wodne, drapieżne i zimorodka . Stwierdzono 1156 osobników z 12 gatunków. Dominowały: krzyżówka, łabędź niemy i łabędź krzykliwy, a pozostałe gatunki stanowiły około 2,5 % zgrupowania. Ptaki były znacznie bardziej rozproszone niż rok wcześniej. Zdecydowana większość przebywała na jez. Witoczno i Brdzie poniżej niego,  jez. Parszczenica i Księże.
W tym sezonie stwierdzono przeciętną liczebność łabędzi krzykliwych – 174 osobniki. Nieliczne były gągoły, nurogęsi i perkozy, które odleciały wraz z nadejściem fali silnych mrozów w grudniu.  Wyjątkowo mało stwierdzono łysek, które niegdyś (lata '90 poprzedniego stulecia) były tu bardzo liczne. Przyczyną takiego stanu mogły być poprzednia, bardzo mroźna zima oraz słaby sukces lęgowy w 2010 r.
W akcji zimowego liczenia wzięło udział 8 osób reprezentujących kilka instytucji, m.in.  Zaborski Park Krajobrazowy, Grupę Badawczą Ptaków Wodnych Kuling, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Zespół Szkół Leśnych w Tucholi.