Zapraszamy na spędzenie ferii zimowych na pieszych i rowerowych ścieżkach na terenie WPK

Data: 17-01-2023
Pejzarz zimowy, widok na las fot. G.Sadowska grafika
Widok łabędzi ladujących na jezioro fot. J.Bork grafika
Zimowy las fot. G. Sadowska grafika
Pejzarz zimowy widok na zamarznięte, przykryte śniegiem jezioro. fot. J.Bork grafika
Zgryzy bobrowe fot. G.Sadowska grafika
Sarny na polanie patrzące w obiektyw fot. Marek Orlikowski grafika
Grupa kaczek na częsciowo zamarzniętym jeziorze fot.G.Sadowska grafika
Pejzarz zimowy z wodą fot. G. Sadowska grafika

 

Zapraszamy na spędzenie czasu na pieszych ścieżkach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Zimą przyroda też jest ciekawa. Poniżej ścieżki które szczególnie polecamy: 

  • ścieżka „Wokół Jeziora Rzuno”

Zapraszamy na przyrodniczą ścieżkę brzegiem malowniczego jeziora Rzuno w Dziemianach, położonej w otulinie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Zimowy czas to także dobry czas na aktywność fizyczną. Ścieżka liczy około 3 kilometrów i posiada 12 przystanków z tablicami edukacyjnymi. Przemierzając ten szlak można poznać wiele zagadnień dotyczących roślinności wodnej, funkcji lasu, poznać ptaki, ryby, ssaki, drzewa i grzyby tam występujące. Z tablic można dowiedzieć się jakie formy ochrony przyrody ustanowiono na terenie Parku i jak wygląda geologia i ukształtowanie terenu w okolicach miejscowości Dziemiany. Na jej trasie można także zobaczyć pomnik przyrody –  buk pospolity, który bez zielonych liści ukazuje swoje okazałe rozmiary.

Folder z przebiegiem szlaku (pobierz)

  • przyrodniczy szlak pieszy we Wdzydzach

Zapraszamy na przyrodniczą ścieżkę przez różnorodne przyrodniczo tereny ukazujące krajobraz lasów, jezior i łąk Wdzydzkiego Parku.  Szlak liczy ok. 4 km i posiada 8 przystanków z tablicami edukacyjnymi. Także zimą można zaobserwować tu liczne ptactwo wodne oraz ślady bytowania bobra europejskiego czy sarny. Na ścieżce z tablic edukacyjnych dowiemy się o ochronie przyrody we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym, ptakach tu występujących , a także o występującej tu roślinności czy  pożytecznej roli grzybów. Na ścieżce warto zobaczyć jezioro Jelenie i Niedźwiadek, charakterystyczne rynnowe ukształtowanie terenu, różne gatunki drzew, ols oraz torfowisko przejściowe nad jeziorem Niedźwiadek.

Folder z przebiegiem szlaku (pobierz)

Zapraszamy także na inne szlaki piesze położone na terenie Parku

Link do strony

oraz rowerzystów na rowerowe ścieżki na terenie Parku