Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

 • Dolina Łeby
  Dolina Łeby
 • Dolina rzeki Chociny
  Dolina rzeki Chociny
 • Jezioro Wielkie Brodno
  Jezioro Wielkie Brodno
 • Lasy sopockie
  Lasy sopockie
 • Leśne oczko
  Leśne oczko
 • Niszczycielska działalność wiatru
  Niszczycielska działalność wiatru
 • Rezerwat Kacze Łęgi
  Rezerwat Kacze Łęgi
 • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  separator

  Nad Jez. Milachowo.

 • Staniszewskie Zdroje
  Staniszewskie Zdroje
 • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  separator

  W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

 • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  Zatoka nad Zalewem Wiślanym
 • Źródło Marii zimą
  Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
Słupia - rzeka wiedzy
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Pomorscy
Tradycyjne ogrody
Zamień nawłocie na malwy przy płocie
Misja Natura
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Mapy

      Dnia 21.06.2016 r., w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, odbyła się konferencja zamykająca projekt pt. „Czynna ochrona raka szlachetnego w jeziorach Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych”. Uczestniczyli w niej przedstawiciele partnerów projektu - Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, a wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele Nadleśnictw, środowisk naukowych wraz ze studentami, WFOŚ w Gdańsku i Urzędu Marszałkowskiego.

     Podczas spotkania zaprezentowano założenia projektu, przedstawiono uzyskane wyniki badań oraz wnioski, które się nasuwają. Prof. US, dr hab. Przemysław Śmietana w pierwszym wystąpieniu opowiedział o stanie populacji raka szlachetnego na Pomorzu w świetle wyników projektu. W kolejnym wygłosił wykład pt. ,,Restytucja gatunku jako podstawa ochrony czynnej raka szlachetnego, stan  obecny i kierunki kontynuacji”. Niewątpliwie jest to gatunek na skraju zagłady, który bez pomocy człowieka, w przeciągu dekady, może całkowicie zniknąć z naszych wód. Badania genetyczne omówił dr inż. Sławomir Keszka z ZUT w Szczecinie. Stanowiły one podstawę podjętych działań restytucyjnych. Prelegent wskazywał na znaczne zróżnicowanie genetyczne populacji raków jezior wytypowanych jako rezerwuar materiału zaraczeniowego oraz wielokrotnie podkreślał nieprzeciętną wartość jeziora Granicznego - zbiornika z największą populacją raka szlachetnego na Pomorzu, przy tym zagrożonego z uwagi na zabudowę zlewni. Żadne z działań ochronnych nie osiągnie pełnego efektu, gdy  nie dotrze się do ludzi mających wpływ na to, czego dotyczy. O ogromnej wadze  promocji i edukacji w ,,raczym” przedsięwzięciu przypomniał Marcin Miller – kierownik Parku Krajobrazowego ,,Dolina Słupi”, posługując się prezentacją z wydanego pakietu pt. ,,Rak szlachetny – poznaj by ocalić”. Nie lada atrakcją i trafnym uzupełnieniem referatów były migawki filmowe z realizacji projektu, które wyświetlał i komentował mgr inż. Marek Budniak z Uniwersytetu Szczecińskiego. Na sam koniec prof. US, dr hab. Przemysław Śmietana zaprezentował książkę „Pomorski zwrotnik raka”.

     Konferencja uwidoczniła ogrom wkładu pracy oraz zaangażowanie bardzo wielu ludzi, którzy w różny sposób, na różnych płaszczyznach walczyli o to samo – o powrót raka szlachetnego do wód Pomorza! Wszystkim tym osobom dziękujemy i żywimy nadzieję, że koniec tego projektu da początek nowym, ważnym działaniom ratującym tego SZLACHETNEGO SKORUPIAKA!

Projekt dofinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-214 w ramach programu PLO2 ,,Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów.