Pomorskie Dni Energii

Data: 15-09-2017

 

W tym roku odbywa się 7. edycja Pomorskich Dni Energii. To jedno z największych wydarzeń energetycznych w północnej Polsce. W całym regionie przygotowywanych jest szereg wydarzeń, konferencji i spotkań. 15 września 2017 roku godz. 10:00 – 18:00 odbędzie się Dzień Otwarty w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, przy ul. Rybaki Górne 8.

Dzień Otwarty w ramach Pomorskich Dni Energii organizowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

I

„Działaj z energią – wybieraj, wytwarzaj, oszczędzaj” – to motto tegorocznych Dni Energii, które poświęcone są sposobom ograniczania niskiej emisji.

Walka o czyste powietrze to jeden z priorytetów istniejącego prawie od 25 lat Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. 90 mln zł – taką kwotę przeznaczył w ostatnich pięciu latach na zadania związane z ochroną powietrza. Fundusz realizuje też program „Czyste Powietrze Pomorza”. Od 2008 roku zlikwidowanych zostało 2 000 pieców i kotłów. Rocznie emisja pyłów zmniejszyła się o 200 ton, dwutlenku węgla o 13 600 ton.

Zanieczyszczone powietrze to cichy zabójca – trzeba o tym pamiętać na co dzień. I likwidować stare, niespełniające norm kotły. Używać dobrej jakości paliwa. I nigdy nie spalać odpadów w domowych kotłach!  Ograniczać liczbę samochodów na ulicach i przesiadać się na autobus czy tramwaj, a także na rower. „Świadomość społeczeństwa rośnie, wreszcie coraz więcej osób dostrzega znaczenie działań związanych z ochroną powietrza. Właściciele domów likwidują kotły węglowe i podłączają swoje budynki do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzieje się dużo dobrego, ale to nie wystarczy… Nadal widok ciemnego dymu o intensywnym, nieprzyjemnym zapachu wydobywającego się z kominów niektórych domów nie należy do rzadkości. Osoby, które spalają plastik, opony, folie, czy nawet meble, wprowadzają zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. To tylko pozorna oszczędność, szkodzą sobie i innym. Najważniejsza jest edukacja” – mówi Maciej Kazienko – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Zatem edukacja, edukacja, edukacja. Wiele osób przyczynia się do powstawania niskiej emisji
z powodu braku wiedzy. Dlatego tak ważne jest, aby informować o skutkach oddychania zanieczyszczonym powietrzem. I to jest właśnie cel kolejnych Pomorskich Dni Energii. Podczas wielu wydarzeń można dowiedzieć się o źródłach energii odnawialnej, poznać innowacyjne rozwiązania oraz ekologiczne formy pozyskiwania energii. Nie brakuje spotkań na temat transportu niskoemisyjnego oraz poprawy efektywności energetycznej.   

Tym wszystkim zagadnieniom poświęcony będzie także Dzień Otwarty organizowany w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Program jest bardzo bogaty.

II

Program Dnia Otwartego organizowanego w ramach Pomorskich Dni Energii w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Zamiast lokalnej kotłowni – sterowana smartfonem pompa ciepła? Tak, to możliwe. Zaprezentowane zostaną różne możliwości wykorzystania alternatywnych źródeł energii oraz zasady finansowania projektów ekoenergetycznych. Przedstawiony zostanie sposób działania pomp ciepła, ogniw fotowoltaicznych, czy kolektorów słonecznych, a także nowoczesne rozwiązania energooszczędne stosowane w budownictwie. Będzie można o wszystko pytać, wszystkiego dotykać
i we wszystkich atrakcjach brać udział! Studenci kół naukowych Politechniki Gdańskiej wykorzystując specjalne modele objaśnią w prosty i przystępny sposób zasady działania instalacji odnawialnych źródeł energii. A doradcy energetyczni pomogą znaleźć możliwości ich sfinansowania.

OZE to jedna strona medalu. Druga – to świat bez odnawialnych źródeł energii, za to
z zanieczyszczonym powietrzem, często smogiem. Dlatego na Dniach Energii nie zabraknie lekarza, który opowie o skutkach oddychania złej jakości powietrzem. Będą przedsiębiorcy z technicznymi nowinkami. Każdy chętny będzie miał możliwość obejrzenia ekologicznego kotła … od środka.  A przy okazji dowie się jak w łatwy sposób ograniczyć emisję pyłów. Nie zabraknie samochodów i rowerów… oczywiście na prąd. Dla odważnych – przejażdżka z atrakcjami.

Dzień Otwarty to spotkanie, na które pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zapraszają wszystkich mieszkańców Pomorza. Będzie mnóstwo atrakcji, konkursów i niespodzianek. Dla każdego...

… dla tych spragnionych dużej dawki wiedzy - wykłady, filmy edukacyjne.

…dla moli książkowych – bookcrossing „Uwolnij książkę”. Przygotowaliśmy mnóstwo publikacji, o różnorodnej tematyce. Od środowiska po fantastykę, przez poezję i kryminał. Spotkanie z Tomaszem Słomczyńskim, autorem książki „Dla ludzi i środowiska”. Uwaga! Do rozdania mamy 100 książek z autografem autora!

…a dla najmłodszych – atrakcji mnóstwo. Odwiedzi nas Treflik z rodzinką. Konkursy z nagrodami, upominki, zdjęcia z idolami. Nie zabraknie słynnego już Atmoludka – środowiskowego koła fortuny. Trzeba będzie wykazać się nie tylko wiedzą z zakresu ochrony powietrza, ale także sprawnością czy pojemnością płuc! Warto podjąć ten wysiłek. Na zwycięzców czekać będą nagrody.

…dla fanów aktywnego spędzania czasu, którzy przyjadą rowerem, hulajnogą lub na rolkach przygotowaliśmy upominki. A wszystko po to, aby promować zdrowy dla środowiska transport.

…na głodnych i spragnionych, w cyklu „Jak to dawniej bywało …”, czekać będzie saturator, a także smakołyki z foodtrucków

III

Zespół doradców energetycznych w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

W Dniu Otwartym w ramach Pomorskich Dniach Energii uczestniczyć będą doradcy energetyczni. Utworzony zostanie punkt informacyjny doradztwa energetycznego.

Doradztwo energetyczne

W Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku działa zespół doradców energetycznych. Doradcy udzielają informacji w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii.

Zakres działalności doradców energetycznych jest bardzo szeroki i obejmuje:

  • wsparcie w planowaniu i wdrażaniu przyjaznych środowisku inwestycji na terenie województwa pomorskiego;
  •  proponowanie dostępnych na rynku źródeł finansowania;
  •  przeprowadzanie szkoleń oraz działań informacyjno-edukacyjnych;
  •  wsparcie w przygotowaniu, weryfikacji i wdrażaniu planów gospodarki niskoemisyjnej;
  • weryfikację energetycznych audytów i analizę dokumentacji technicznej;
  • szkolenia dla energetyków gminnych.

Doradcy energetyczni realizują założenia „Ogólnopolskiego systemu doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Grafika 1: Pomorskie Dni Energii
Grafika 2: Pomorskie Dni Energii
Grafika 3: Pomorskie Dni Energii
Grafika 4: Pomorskie Dni Energii
Grafika 5: Pomorskie Dni Energii
Grafika 6: Pomorskie Dni Energii
Grafika 7: Pomorskie Dni Energii
Grafika 8: Pomorskie Dni Energii
Grafika 9: Pomorskie Dni Energii