Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

 • Dolina Łeby
  Dolina Łeby
 • Dolina rzeki Chociny
  Dolina rzeki Chociny
 • Jezioro Wielkie Brodno
  Jezioro Wielkie Brodno
 • Lasy sopockie
  Lasy sopockie
 • Leśne oczko
  Leśne oczko
 • Niszczycielska działalność wiatru
  Niszczycielska działalność wiatru
 • Rezerwat Kacze Łęgi
  Rezerwat Kacze Łęgi
 • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  separator

  Nad Jez. Milachowo.

 • Staniszewskie Zdroje
  Staniszewskie Zdroje
 • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  separator

  W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

 • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  Zatoka nad Zalewem Wiślanym
 • Źródło Marii zimą
  Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Pomorscy
Tradycyjne ogrody
Zamień nawłocie na malwy przy płocie
Misja Natura
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Mapy

 

„Ochrona przyrody i krajobrazu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w strefie styku Parku i Aglomeracji Trójmiejskiej” była tematem spaceru krajobrazowego po TPK, który odbył się 20 października 2017 roku.

Spacer zorganizowany został z okazji „Dnia Krajobrazu”, a prowadzili go: Agnieszka Kowalewska – specjalista ds. ochrony przyrody w TPK i Dariusz Podbereski – specjalista ds. edukacji w TPK.

Na trasie wycieczki poruszano i omawiano tematy związane z mijanymi miejscami, często w odniesieniu do całego Parku i jego otoczenia.

„Strefa buforowa wokół Parku jako przeciwdziałanie zagrożeniom zasobów przyrodniczych TPK poprzez kanalizację ruchu turystycznego w obrębie Parku i jego otoczenia” – projekt omówiono na przykładzie planowanego wejścia przy ulicy Abrahama. Przy okazji przedstawiono historyczne uwarunkowania okolicy, łącznie z okresem Drugiej Wojny Światowej, planowaną przez Niemców zabudową wzgórz, istniejącym obozem jenieckim, używanymi do dziś nazwami niektórych miejsc. Istotnym elementem dyskusji było także przedwojenne zagospodarowanie turystyczne i rekreacyjne okolicy – od znakowanych tras turystycznych po istniejącą do czasów powojennych skocznię narciarską.

Część przyrodnicza wyprawy to przede wszystkim Zielona Dolina i Dolina Samborowo. Na ich przykładzie omówiono problem ochrony śródleśnych wnętrz krajobrazowych oraz znaczenie ochrony czynnej dla zachowania lokalnej bioróżnorodności. Poruszono kwestię gospodarki leśnej, rezerwatów i pomników przyrody.

Największe wrażenie wzbudził jednak konflikt między rozwijającą się Aglomeracją, a terenami Parku. Pokazany na przykładzie osiedla Niedźwiednik, które praktycznie w każdym miejscu maksymalnie wykorzystuje przestrzeń dzielącą je od lasu. Bloki w wielu miejscach wybudowano na styku z lasem, a tam, gdzie zostały wolne fragmenty powstały ogrodzone boiska, parkingi itp. Podano również przykłady innych miejsc w parku i sąsiedztwie, które są lub w najbliższym czasie będą narażone na podobne problemy w związku z rozwijającą się Aglomeracją.

Na zakończenie uczestnicy spaceru otrzymali przewodniki po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym oraz komplety parkowych folderów tematycznych.