Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

 • Dolina Łeby
  Dolina Łeby
 • Dolina rzeki Chociny
  Dolina rzeki Chociny
 • Jezioro Wielkie Brodno
  Jezioro Wielkie Brodno
 • Lasy sopockie
  Lasy sopockie
 • Leśne oczko
  Leśne oczko
 • Niszczycielska działalność wiatru
  Niszczycielska działalność wiatru
 • Rezerwat Kacze Łęgi
  Rezerwat Kacze Łęgi
 • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  separator

  Nad Jez. Milachowo.

 • Staniszewskie Zdroje
  Staniszewskie Zdroje
 • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  separator

  W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

 • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  Zatoka nad Zalewem Wiślanym
 • Źródło Marii zimą
  Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Rusza krajobrazowy konkurs fotograficzny „Pomorskie w kadrze”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

Za nami dwa dni pełne edukacyjnych i artystycznych doświadczeń. W piątek 18 maja oraz w sobotę 19 maja odbyły się pikniki „Bioróżnorodność – poznaj by zachować”, dedykowane w tym roku przyrodzie rodzimej. To bardzo wdzięczny i bliski każdemu temat, więc jubileuszowa edycja pikników jest dla nas wszystkich dużym sukcesem! W piątek gościliśmy w zespole pałacowo-parkowym Kolibki w Gdyni Orłowie. Licznie odwiedziły nas głównie różne grupy zorganizowane. Pogoda trochę kaprysiła, być może niektórych wystraszyła perspektywa deszczu ale Ci, którzy się nie poddali mogli liczyć na prawdziwą moc edukacyjnych wrażeń! Jak zwykle w tym dniu wspierali nas wspaniali i doświadczeni edukatorzy, którzy lawirując w gąszczu przyrodniczych informacji, dostosowywali porcję wiedzy do wieku odwiedzających. Ten przekaz wzmacniany był poprzez różnorodne działania artystyczne a także obrazowany autorskimi makietami niezawodnego jak zawsze Fab Labu Trójmiasto. Jak zawsze smaku i wyrazu dodał Teatr Delikates wciągający publiczność do wspólnej „bioróżnorodnej” zabawy. Mieliśmy także okazję uratować z opresji jedną pleszkę i zapobiec przeciekaniu „turystycznego” zbiornika na ryby „Olsztyńskiej Szkoły Ichtiologów”. A ponieważ szczęście sprzyja odważnym w piątek zawitało do nas także słońce!
Weekend to czas dla rodzin a także świetna okazja do spędzenia „wolnego” na świeżym powietrzu. Mając taki potencjał jakim jest dostęp do morza, korzystamy z tej naturalnej potrzeby i czekaliśmy na Was wzdłuż głównej alei prowadzącej do molo w Parku im. R. Reagana w Gdańsku. Zaoferowaliśmy Wam 45 super profesjonalnych stoisk edukacyjnych. Na tę okazję dotarli do nas edukatorzy nie tylko z całego województwa. Najdłuższą drogę na sobotni piknik pokonali pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych z Województwa Śląskiego a Teatr Delikates przyjechał z Warmii. Przez 7 godzin wytrwale przekonywaliśmy wszystkich, że nasza przyroda jest równie barwna i pełna niespodzianek jak ta z lasów tropikalnych. Że nasze ptaki bywają „rajsko” ubarwione, wśród motyli znajdziemy prawdziwych monarchów a inżynier mięczak potrafi wyczarować prawdziwy muszlochron! I choć nie sposób teraz przytoczyć wszystkie propozycje jakie na Was czekały, to każda z nich była wyjątkowa i przemyślana. Specyfika miejsc utrudnia nam podanie precyzyjnej liczby uczestników ale wspólnie szacujemy że odwiedziło nas ok. 4 500 osób. Kolejna okazja to świętowania z nami dnia różnorodności biologicznej już za rok!
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w oba pikniki najpiękniej jak tylko umiemy! Dziękujemy także Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku za finansowanie działań CIEE i tym samym pikników „Bioróżnorodność - poznaj by zachować”. Gdyni dziękujemy za dofinansowanie makiety „Przyjazny ogród” a patronom honorowym i medialnym za pomoc w promocji tego „bioróżnorodnego” wydarzenia!
Zachęcamy do obejrzenia albumów ze zdjęciami z pikników (w galerii na stronie publikujemy tylko kilka fotografii):
- piątek w Kolibkach w Gdyni
- sobota w Parku im. R. Reagana w Gdańsku
Różnorodność biologiczna naszej rodzimej przyrody jest niezwykle bogata. Mamy nadzieję, że choć w pewnym stopniu udało nam się ją przybliżyć i oswoić lub pokazać złożoność tego zagadnienia. Tematyka ta będzie nam bliska przez cały rok, zatem do zobaczenia podczas innych działań!