Aktualności

2021-09-13

Wspomnienia z wakacji z Błękitną Szkołą we Władysławowie

 W minione wakacje wiele dzieci i młodzieży spędziło czas z Błękitną Szkołą we Władysławowie.

2021-09-09

V Wielki Spływ Kajakowy

 Piąty Wielki Spływ Kajakowy odbył się w sobotę 4 września 2021 r. Kajakarze zwodowali kajaki na jeziorze Schodno i rzeką Wdą dopłynęli do przystani na jeziorze Jelenim we Wdzydzach, tuż przy  Centrum Usług Turyatycznych Gminy Kościerzyna.  Tam na zakończenie spływu na uczestników czekał ciepły poczęstunek oraz atrakcje z muzyką na żywo.

2021-09-09

Zaproszenie do wzięcia udziału w II spotkaniu konsultacyjnym dot. prac nad projektem planu ochrony dla Kaszubskiego Parku Krajobrazowego

W związku z prowadzonymi pracami  nad projektem planu ochrony dla  Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w drugim spotkaniu konsultacyjnym.

2021-09-07

Wykład Marcina Popkiewicza "KLIMAT w CENTRUM UWAGI"

W ramach Dni Solidarności Klimatycznej zapraszamy serdecznie na wykład Marcina Popkiewicza "KLIMAT w CENTRUM uwagi".Na spotkaniu porozmawiamy o naszej obecnej sytuacji klimatycznej, zastanowimy się jakie mogą nas czekać perspektywy i czy są na to jakieś rozwiązania.

 

2021-09-03

Szkolenie geologiczne "Kamienie z Północy"

Zapraszamy nauczycieli i edukatorówna bezpłatne (terenowe) szkolenie geologiczne „Kamienie z Północy”.

Rozpoznawanie skał wcale nie musi być uczeniem się na pamięć, jak wyglądają okazy z Tatr, Pienin, czy Sudetów. Bogactwo skał narzutowych na Pomorzu jest jeszcze większe. Podczas zajęć nauczymy się rozpoznawać podstawowe ich typy. W miarę możliwości wyróżnimy najczęściej spotykane w nich skamieniałości. Zobaczymy też niektóre przykłady tzw. eratyków wskaźnikowych, czyli kamieni, które pochodzą z dokładniej zlokalizowanej wychodni w Fennoskandii lub na dnie Bałtyku.

 

2021-09-02

Spacer - „Kaszubskie przedogródki w zaspiańskich blokach”

Zapraszamy na kolejny popołudniowy spacer czwartkowy.  Ogórdkową trasą po zaspie poprowadzi nas Agnieszka Kurkowska. Do zobaczenia 16 września o godz.16:00.
2021-09-02

Jeszcze troszkę o lecie w Ośrodku Edukacji Ekologicznej

Czas oficjalnie ogłosić, że wakacje dobiegły końca! Przed nami piękny okres jesienny, czas intensywnej nauki szkolnej i … kolejne owocne turnusy edukacyjne w OEE Szymbark. Ale zanim to nastąpi, spróbujmy podsumować co działo się u nas w trakcie dwóch najcieplejszych miesięcy w roku – w trakcie wakacji!

 

2021-09-02

Projekt Planu ochrony dla Zaborskiego Parku Krajobrazowego - konsultacje społeczne

W związku z opracowywaniem projektu Planu ochrony dla Zaborskiego Parku Krajobrazowego zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach konsultacji społecznych.

2021-08-31

Wakacje z Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym – podsumowanie

Wakacje dobiegły końca, wiec czas na małe podsumowanie.

 

2021-08-30

Wieczór z nietoperzami we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym

 Słońce chyliło się ku zachodowi, a my wsłuchani w echolokacyjne bity staraliśmy się wychwycić te świadczące o pogoni za owadem.

2021-08-27

Warsztat Jeż. Czy wiesz, jak pożyteczny to zwierz? za nami

Wczorajszy wieczór upłynął w Centrum pod znakiem JEŻA (Nie mylić z jerzykiem!) :)

Warsztaty poświęcone tym małym owadożernym „pancernikom” zorganizowaliśmy we współpracy z Ośrodkiem Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja. Aranżowaliśmy ogród, majsterkowaliśmy a nawet urządziliśmy studio tatuażu;) Przede wszystkim uczyliśmy się o tym czy, kiedy i jak im pomagać. 

2021-08-26

Piesze rajdy terenowe pt. „Nocny łowca komarów”

Rajdy pt. „Nocny łowca komarów” zorganizowane przez Kaszubski Park Krajobrazowy  już za nami. Emocje "sięgnęły zenitu" kiedy schwytał się pierwszy nietoperz w sieci………

2021-08-26

Monitoring bociana białego na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego

Koniec lata wiąże się z opuszczeniem naszego kraju przez jednego z najbardziej rozpoznawalnych ptaków, którym jest bocian biały. W tym roku wspólnie z pracownikami Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Szymbarku postanowiliśmy sprawdzić zasiedlenie gniazd tego gatunku na obszarze KPK.