Aktualności

W związku ze stanem epidemiologicznym rekomendujemy rezygnację z wizyt i kontakt z nami drogą elektroniczną: e-mail: pzpk@pomorskieparki.pl, e-puap: /pzpk/SkrytkaESP lub pocztą tradycyjną. W przypadku konieczności wizyty należy umówić się wcześniej telefonicznie, nr 59 842 98 29

Przypominamy jednocześnie o obowiązku używania maseczek i rękawiczek ochronnych podczas wizyty w PZPK. Po wejściu do obiektu należy zdezynfekować dłonie.

2022-01-24

Zimowe Ptakoliczenie w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Zbliża się 18 - sta edycja Zimowego Ptakoliczenia – corocznej „ptasiej” imprezy koordynowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. W tym roku wydarzanie to przypada na 28-30 stycznia, a ptakiem tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia została wybrana krzyżówka Anas platyrhynchos.

2022-01-14

Nowe wydawnictwo Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Pod koniec poprzedniego roku ukazało się nowe wydawnictwo (folder) naszego Parku pod tytułem „Użytki ekologiczne w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym”, którego przygotowanie i wydanie sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

2022-01-05

Proponowane pomniki przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W 2021 roku przygotowano sześć wniosków o objęcie ochroną prawną jako pomniki przyrody wybranych, cennych okazów drzew. Ich przygotowanie poprzedzone było pracami terenowymi, podczas których wykonano niezbędne pomiary obwodów pni (na wysokości 1,30 m), przygotowano opis stanu drzew i charakterystykę ich bezpośredniego otoczenia, wykonano dokumentację fotograficzną oraz określono dokładną lokalizację poszczególnych obiektów.

2022-01-03

Wędrówki ptaków w poezji i piosence – zaproszenie do konkursu

Trójmiejski Park Krajobrazowy od wielu lat współpracuje z Ogólnopolskim Turystycznym Przeglądem Piosenki Studenckiej „Bazuna”.

Ten rok będzie dla „Bazuny” wyjątkowy. Mija pół wieku od pierwszej imprezy, która odbyła się w gdańskim klubie studentów Żak. Podczas koncertu głównego zostanie wręczona także po raz pierwszy Nagroda Specjalna Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego za wybitne walory przyrodnicze w piosence.

2021-12-30

Działamy w klimacie - podsumowanie projektu

W Polsce w każdej sekundzie do koszy na śmieci trafia blisko 153 kilogramy żywności, z czego aż 92 kg w naszych domach. Pochylając się nad tym problemem zespół Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku zrealizował projekt „Działamy w klimacie”, poświęcony tematowi marnowania żywności.

2021-12-29

Kontrola budek lęgowych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W ostatnim kwartale 2021 roku przeprowadzono kontrolę zasiedlenia budek lęgowych dla ptaków, połączoną z ich czyszczeniem i niezbędnymi naprawami.

Analiza materiału gniazdowego, piór, odchodów, wypluwek pozwala na określenie gatunku (czasami tylko rodzaju) ptaków, które zasiedlały budkę w ostatnim sezonie lęgowym. W okresie zimowym budki mogą być również wykorzystywane przez ptaki jako miejsce nocowania.

2021-12-15

Na marne – spotkanie autorskie z Martą Sapałą

Mówi się, że z roku na rok marnujemy coraz więcej żywności, a w śmietnikach lądują kilogramy resztek, które mogłyby stanowić pełnowartościowe pożywienie. Wyrzucamy to, co wydaje nam się niejadalne: sterty ziemniaczanych obierków, dziesiątki suchych kromek chleba, resztki jogurtu zalegające na dnie plastikowych kubeczków, obite jabłka, opakowania z przeterminowanym makaronem, którego nie zdążyliśmy ugotować. Ale czy na pewno marnotrawstwo żywieniowe rośnie w tak szybkim tempie, jak straszą nas media?

 

2021-12-13

Wyniki konkursu "Niezapomniane drugie śniadanie"

Byliśmy niezwykle ciekawi jak wygląda Wasze „Niezapomniane drugie śniadanie”! Frekwencja (a więc i konkurencja)
w konkursie była duża, obrady jury burzliwe, no ale udało nam się wyłonić finalistów konkursu.
Cieszy nas fakt, że umiejętność przyrządzania posiłków nie wyszła z mody. Podczas przeglądania Waszych zgłoszeń, nieustannie towarzyszył nam ślinotok i pomrukiwanie w brzuchu :) 

2021-12-08

Sekrety bocianiego gniazda

Gniazda bociana białego to jedne z największych struktur budowanych przez zwierzęta na świecie. Nic dziwnego, że oprócz bocianów stanowią siedlisko do życia wielu innych organizmów: ptaków, owadów, roztoczy, roślin i grzybów. To prawdziwe ostoje bioróżnorodności. Zapraszamy na spotkanie "Sekrety bocianiego gniazda" z Adamem Zbyrytem, laureatem konkursu Popularyzator Nauki 2021.

2021-12-07

Rysowaliśmy na ekranie

Pora na małe podsumowanie naszych środowych warsztatów online „Rysowanie na ekranie” z Dawidem Kilonem. Podczas twórczych spotkań braliśmy pod kreskę symbole parków krajobrazowych z naszego województwa. 

2021-12-07

Podsumowanie "Niezmarnowanych warsztatów"

Nie jest łatwo mówić do dzieci ze szkół podstawowych o zmianach klimatycznych, tym bardziej gdy odbiorcami są tak młodzi ludzie. Dzięki podjętej współpracy, dwie doświadczone edukatorki dietetyczne, przeprowadziły 20 konstruktywnych spotkań, poruszając takie zagadnienia jak: skąd się bierze jedzenie na stole, jak niezjedzone resztki wpływają na środowisko, czym się różni zapis na produkcie „najlepiej spożyć przed” od „należy spożyć do”...

2021-12-07

Akcja Karmnik 2021/2022

Z początkiem grudnia, jak co roku Nadmorski Park Krajobrazowy i Błękitna Szkoła przyłączyli się do się kolejnego sezonu Akcji Karmnik.

2021-12-06

Konkurs mikołajkowy "Zwierzyniec"

Ho Ho Ho! Tu Mikołaj!
Mam niespodziankę dla grzecznych dzieci (bez ograniczeń wiekowych :)
Mikołaj przygotował dla Was 14 książek „Zwierzyniec” Jerzego Bralczyka i każdy z tych egzemplarzy jest opatrzony autografem Pana Profesora!

Nie wystarczy jednak chcieć, nie wystarczy nawet poprosić;) Aby otrzymać taką książkę należy: 

2021-12-06

Wyniki XVII edycji konkursu "Znani i nieznani - ptasi sąsiedzi"

Cieszymy się bardzo że na tak różne sposoby uwieczniliście naszych skrzydlatych przyjaciół. Gratulujemy oryginalnych pomysłów, jesteśmy przekonani że udział w konkursie był dla Was ciekawą przygodą. Zachęcamy do odkrywania świata przyrody niezależnie od pogody i podziwiania jak jest zaskakujący, barwny i pasjonujący... 

2021-12-06

"Drzewa i ich mieszkańcy"- rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

We wrześniu Błękitna Szkoła przy NPK we Władysławowie ogłosiła przyrodniczy konkurs plastyczny dla szkół podstawowych z powiatu puckiego.