Aktualności

2022-01-03

Wędrówki ptaków w poezji i piosence – zaproszenie do konkursu

Trójmiejski Park Krajobrazowy od wielu lat współpracuje z Ogólnopolskim Turystycznym Przeglądem Piosenki Studenckiej „Bazuna”.

Ten rok będzie dla „Bazuny” wyjątkowy. Mija pół wieku od pierwszej imprezy, która odbyła się w gdańskim klubie studentów Żak. Podczas koncertu głównego zostanie wręczona także po raz pierwszy Nagroda Specjalna Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego za wybitne walory przyrodnicze w piosence.

2021-12-30

Działamy w klimacie - podsumowanie projektu

W Polsce w każdej sekundzie do koszy na śmieci trafia blisko 153 kilogramy żywności, z czego aż 92 kg w naszych domach. Pochylając się nad tym problemem zespół Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku zrealizował projekt „Działamy w klimacie”, poświęcony tematowi marnowania żywności.

2021-12-29

Kontrola budek lęgowych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W ostatnim kwartale 2021 roku przeprowadzono kontrolę zasiedlenia budek lęgowych dla ptaków, połączoną z ich czyszczeniem i niezbędnymi naprawami.

Analiza materiału gniazdowego, piór, odchodów, wypluwek pozwala na określenie gatunku (czasami tylko rodzaju) ptaków, które zasiedlały budkę w ostatnim sezonie lęgowym. W okresie zimowym budki mogą być również wykorzystywane przez ptaki jako miejsce nocowania.

2021-12-15

Na marne – spotkanie autorskie z Martą Sapałą

Mówi się, że z roku na rok marnujemy coraz więcej żywności, a w śmietnikach lądują kilogramy resztek, które mogłyby stanowić pełnowartościowe pożywienie. Wyrzucamy to, co wydaje nam się niejadalne: sterty ziemniaczanych obierków, dziesiątki suchych kromek chleba, resztki jogurtu zalegające na dnie plastikowych kubeczków, obite jabłka, opakowania z przeterminowanym makaronem, którego nie zdążyliśmy ugotować. Ale czy na pewno marnotrawstwo żywieniowe rośnie w tak szybkim tempie, jak straszą nas media?

 

2021-12-13

Wyniki konkursu "Niezapomniane drugie śniadanie"

Byliśmy niezwykle ciekawi jak wygląda Wasze „Niezapomniane drugie śniadanie”! Frekwencja (a więc i konkurencja)
w konkursie była duża, obrady jury burzliwe, no ale udało nam się wyłonić finalistów konkursu.
Cieszy nas fakt, że umiejętność przyrządzania posiłków nie wyszła z mody. Podczas przeglądania Waszych zgłoszeń, nieustannie towarzyszył nam ślinotok i pomrukiwanie w brzuchu :) 

2021-12-08

Sekrety bocianiego gniazda

Gniazda bociana białego to jedne z największych struktur budowanych przez zwierzęta na świecie. Nic dziwnego, że oprócz bocianów stanowią siedlisko do życia wielu innych organizmów: ptaków, owadów, roztoczy, roślin i grzybów. To prawdziwe ostoje bioróżnorodności. Zapraszamy na spotkanie "Sekrety bocianiego gniazda" z Adamem Zbyrytem, laureatem konkursu Popularyzator Nauki 2021.

2021-12-07

Rysowaliśmy na ekranie

Pora na małe podsumowanie naszych środowych warsztatów online „Rysowanie na ekranie” z Dawidem Kilonem. Podczas twórczych spotkań braliśmy pod kreskę symbole parków krajobrazowych z naszego województwa. 

2021-12-07

Podsumowanie "Niezmarnowanych warsztatów"

Nie jest łatwo mówić do dzieci ze szkół podstawowych o zmianach klimatycznych, tym bardziej gdy odbiorcami są tak młodzi ludzie. Dzięki podjętej współpracy, dwie doświadczone edukatorki dietetyczne, przeprowadziły 20 konstruktywnych spotkań, poruszając takie zagadnienia jak: skąd się bierze jedzenie na stole, jak niezjedzone resztki wpływają na środowisko, czym się różni zapis na produkcie „najlepiej spożyć przed” od „należy spożyć do”...

2021-12-07

Akcja Karmnik 2021/2022

Z początkiem grudnia, jak co roku Nadmorski Park Krajobrazowy i Błękitna Szkoła przyłączyli się do się kolejnego sezonu Akcji Karmnik.

2021-12-06

Konkurs mikołajkowy "Zwierzyniec"

Ho Ho Ho! Tu Mikołaj!
Mam niespodziankę dla grzecznych dzieci (bez ograniczeń wiekowych :)
Mikołaj przygotował dla Was 14 książek „Zwierzyniec” Jerzego Bralczyka i każdy z tych egzemplarzy jest opatrzony autografem Pana Profesora!

Nie wystarczy jednak chcieć, nie wystarczy nawet poprosić;) Aby otrzymać taką książkę należy: 

2021-12-06

Wyniki XVII edycji konkursu "Znani i nieznani - ptasi sąsiedzi"

Cieszymy się bardzo że na tak różne sposoby uwieczniliście naszych skrzydlatych przyjaciół. Gratulujemy oryginalnych pomysłów, jesteśmy przekonani że udział w konkursie był dla Was ciekawą przygodą. Zachęcamy do odkrywania świata przyrody niezależnie od pogody i podziwiania jak jest zaskakujący, barwny i pasjonujący... 

2021-12-06

"Drzewa i ich mieszkańcy"- rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

We wrześniu Błękitna Szkoła przy NPK we Władysławowie ogłosiła przyrodniczy konkurs plastyczny dla szkół podstawowych z powiatu puckiego.

2021-12-06

"Pomóżmy ptakom przetrwać zimę"

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu plastycznego "Pomóżmy ptakom przetrwać zimę".

2021-12-03

Opracowanie projektu planu ochrony Zaborskiego Parku Krajobrazowego

Przypominamy, że od 30 kwietnia 2020 r. dla Zaborskiego Parku Krajobrazowego opracowywany jest projekt planu ochrony.

2021-12-02

Spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP


1 grudnia br. odbyło się kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Członkowie i sympatycy Grupy blisko współpracują z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, między innymi dostarczyli wielu danych ornitologicznych do tworzonego właśnie planu ochrony naszego Parku oraz uczestniczyli w licznych wydarzeniach plenerowych organizowanych bądź współorganizowanych przez Park.