Aktualności

Dlaczego single tracki mogą być zagrożeniem dla przyrody? grafika
2022-09-13

Dlaczego single tracki mogą być zagrożeniem dla przyrody?

 

W związku z rozwijającą się na różnych portalach dyskusją na temat legalizacji single tracków na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego warto wyjaśnić, dlaczego - tak wydawałoby się przyjazna przyrodzie forma spędzania czasu - może stanowić zagrożenie dla walorów Parku.

Dieta planetarna - co jeść, by uratować świat? Spotkanie czwartkowe grafika
2022-09-12

Dieta planetarna - co jeść, by uratować świat? Spotkanie czwartkowe

Wybierając ekologiczny styl życia można zrezygnować z wielu rzeczy, jednak nie z jedzenia. Każdego dnia kupujemy produkty, które potem trafiają bezpośrednio do naszego organizmu. Jakich wyborów dokonywać, by jedzenie było bezpieczne dla naszego zdrowia i kondycji środowiska naturalnego? Odpowiedzi bedziemy szukać 15 września o godzinie 16:00 w naszej siedzibie

Międzynarodowa Noc Nietoperzy w Kaszubskim Parku Krajobrazowym grafika
2022-09-08

Międzynarodowa Noc Nietoperzy w Kaszubskim Parku Krajobrazowym

Międzynarodowa Noc Nietoperzy obchodzona jest w ostatnią sobotę i niedzielę sierpnia. Z tej okazji Kaszubski Park Krajobrazowy, przy współpracy z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Szymbarku, Gminną Biblioteką Publiczną w Stężycy i Stacją Limnologiczną UG Wydziału Oceanografii w Borucinie zorganizował dwa warsztaty pn. „Nocny łowca komarów”.

Wakacje z Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym 2022 – podsumowanie grafika
2022-08-30

Wakacje z Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym 2022 – podsumowanie

Dziękujemy za liczny i aktywny udział. 

Lato z Błękitną Szkołą 2022 - podsumowanie grafika
2022-08-30

Lato z Błękitną Szkołą 2022 - podsumowanie

Niejednego odkrycia przyrodniczego dokonali półkoloniści i koloniści  spędzający wakacje w naszym regionie, a to za sprawą udziału w letnich zajęciach Błękitnej Szkoły we Władysławowie „Przyroda to przygoda”.

Konkurs "Kaszubska Marszruta w Obiektywie" grafika
2022-08-22

Konkurs "Kaszubska Marszruta w Obiektywie"

W imieniu Starosty Chojnickiego zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „Kaszubska Marszruta w obiektywie”.

Złota Pinezka Map Google grafika
2022-08-19

Złota Pinezka Map Google

W minionym tygodniu Kaszubski Park Krajobrazowy otrzymał miłą niespodziankę……

Ochrona czynna siedlisk łąkowych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2022-08-16

Ochrona czynna siedlisk łąkowych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

Od kilku lat w granicach Parku realizowana jest ochrona czynna siedlisk łąkowych. Siedliska te mają pochodzenie antropogeniczne tzn. ich istnienie warunkowane było i jest prowadzeniem ekstensywnej gospodarki człowieka, przede wszystkim regularnego koszenia.

Historia przetykana przyrodą. Spacer w ramach spotkań czwartowych. grafika
2022-08-16

Historia przetykana przyrodą. Spacer w ramach spotkań czwartowych.

Tereny postoczniowe w Gdańsku to bogactwo widoków i tematów. My skorzystamy z ostatniej chwili, aby przyjrzeć się jak szybko natura układa sobie swój rytm w miejscach, które człowiek opuścił a którymi wcześniej intensywnie gospodarował.

Zapraszamy do udziału w konkursie "Pareidolia w Naturze" grafika
2022-08-12

Zapraszamy do udziału w konkursie "Pareidolia w Naturze"

 

Zapraszamy do udziału w IV edycji konkursu fotograficznego organizowanego przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej z Gdańska pod hasłem "Pareidolia w Naturze".

Nowy szlak geologiczny we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym grafika
2022-08-09

Nowy szlak geologiczny we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym

Warto poznać obszar Parku od strony geomorfologii. Dla tego, edukacyjnego celu w poprzednim tygodniu ukończono wyznaczanie, znakowanie, stawianie tabliczek kierunkowych wskazujących ważne a zarazem ciekawe miejsca na 30 kilometrowym szlaku.

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oceniali stan siedliska rzeki włosienicznikowej grafika
2022-08-08

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oceniali stan siedliska rzeki włosienicznikowej

Pracownicy naszego Parku wraz z naukowcami z Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania przeprowadzili inwentaryzację występowania prądolubnych włosieniczników w Słupi na odcinku od Leśnego Dworu do mostu na trasie Kwakowo-Lubuń.

Kontrola zasiedlenia gniazd bociana białego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i jego otulinie grafika
2022-08-04

Kontrola zasiedlenia gniazd bociana białego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i jego otulinie

 

Kontrolę zasiedlenia przeprowadzono w drugiej połowie lipca. Łącznie skontrolowano 28 gniazd bociana białego, z tego trzy znajdujące się na obszarze Parku i 25 w jego otulinie. Część danych dotyczących tegorocznego zasiedlenia gniazd bociana białego udostępniła również Trójmiejska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, która od siedmiu lat prowadzi monitoring populacji bociana białego w gminie Gdańsk.

Bociani "wysyp" w Łężycach grafika
2022-07-28

Bociani "wysyp" w Łężycach

 

Łężyce to niewielka wieś kaszubska położona na dużej polanie w centrum północnego kompleksu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Obszar ten pozostaje w granicach otuliny Parku.

Na wschodniej granicy wsi (przy ul. Obwodowej), na odłączonym od sieci słupie, zlokalizowane jest ogromne (stare) gniazdo bociana białego, które każdego roku opuszczają szczęśliwie młode ptaki (2 młode w 2018 r., 5 - 2019 r., 3 - 2020 r. i 4 - 2021 r.). W bieżącym roku na gnieździe stwierdzono obecność trzech młodych gotowych do opuszczenia gniazda.

Nadmorski Piknik z Parkiem grafika
2022-07-26

Nadmorski Piknik z Parkiem

W dniach 4 i 11 sierpnia zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach pt. "Nadmorski Piknik z Parkiem" . W planie wiele atrakcji zarówno dla starszych i młodszych, m.in. "Nadmorska przyroda ", "Z pamiętnika botanika", malowanie toreb płóciennych oraz gry i zabawy edukacyjne, czyli wszystko co pozwoli miło i interesująco spędzić czwartkowe popołudnie.