Aktualności

2020-11-06

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Życie grzybów z drzewami"

 Tegoroczny grzybowy konkurs plastyczny krążył wokół tematyki związku grzybów z drzewami. 

2020-11-06

KONSULTACJE SPOŁECZNE

W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym trwają prace związane z przygotowaniem projektu planu ochrony Parku, którego wykonawcą jest Klub Przyrodników z siedzibą w Świebodzinie. Prace rozpoczęły się w 2019 roku, a zakończą się we wrześniu 2021 roku opracowaniem projektu uchwały Sejmiku Województwa Pomorskiego ustanawiającej plan ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

 

2020-11-03

Wyniki konkursu „Drzewa w krajobrazie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego”

W dniu 30 października komisja konkursowa stanęła przed trudnym zadaniem wyłonienia laureatów spośród 367 prac jakie do nas nadesłano.

 

2020-10-29

„Marszo-wiersz: Drzewa Władysławowa” - Przyrodnicza gra terenowa

Czy potrafisz rozpoznać gatunki drzew? Czy kiedykolwiek przyglądałeś się okazom, obok których codziennie przechodzisz?

Błękitna Szkoła zaprasza do zabawy. 
2020-10-29

Dzień krajobrazu w KPK

20 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Krajobrazu. Głównym tematem tegorocznej edycji było drzewo w krajobrazie. Nikt nie zaprzeczy ogromnej roli, jaką pełnią drzewa w krajobrazie, a ich brak powoduje wrażenie „pustyni” w przestrzeni. Drzewa potrafią ożywić nawet najbardziej zurbanizowany rejon. Ich obecność wywołuje mnóstwo korzyści, o których można by napisać książkę…

 

2020-10-28

UWAGA !!! zmiana formy I spotkania ws. planu ochrony PKDS

W związku z sytuacją  epidemiczną w kraju I spotkanie zaplanowane na 28.10.2020 roku ws. projektu planu ochrony PK "Dolina Słupi"  odbędzie sie z formie zdalnej.

 

2020-10-27

Wyniki II edycji konkursu "Pareidolia w naturze"

Kochani Pareidolicy,

oto wyniki II edycji konkursu. Wybór nagrodzonych stanowił spore wyzwanie i tylko dzięki pewnemu doświadczeniu w pracach jury, nie doszło do rozłamu w zespole (właśnie dlatego przyznaliśmy tyle wyróżnień) :). Dziękujemy za podzielenie się kawałkiem Waszej wyobraźni!

2020-10-26

Skotawa dostępna dla troci wstępujących na tarło

Skotawa, najdłuższy dopływ Słupi, dostępna dla troci wstępująchych na tarło.  Na czas tarła otworzono jaz, woda popłynęła  starym korytem ku zadowoleniu ryb. Kanał i elektrownia mają czas postoju.

 

2020-10-19

Kolizje ptaków z przeszklonymi elementami infrastruktury

DLACZEGO WARTO CHRONIĆ PTAKI PRZED KOLIZJAMI?
JAKIE SĄ PRZYCZYNY TEGO ZJAWISKA?
JAK MOŻNA MINIMALIZOWAĆ RYZYKO KOLIZJI?
Aby znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania zapraszamy na webinar Kolizje ptaków z przeszklonymi elementami infrastruktury.

 

2020-10-16

Projekt planu ochrony PK „Dolina Słupi”

  W PK „Dolina Słupi” trwają prace związane z przygotowaniem projektu planu ochrony Parku, którego wykonawcą jest Klub Przyrodników z siedzibą w Świebodzinie przy współpracy Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska z siedzibą w Warszawie. Prace rozpoczęły się  w 2020 roku, a zakończą się we wrześniu 2022 r. opracowaniem projektu uchwały Sejmiku Województwa Pomorskiego ustanawiającej plan ochrony Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”.

Wszystkie bieżące informacje znajdą Państwo pod linkiem 

http://pomorskieparki.pl/planyochrony/opracowanie-projektu-planu-ochrony-parku-krajobrazowego-quotdolina-slupiquot//

 

2020-10-13

Dzień Krajobrazu z Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym

Z okazji obchodzonego 20 października Dnia Krajobrazu przygotowaliśmy dla Was terenową grę przyrodniczą oraz konkurs.

 

2020-10-13

Drzewo w Krajobrazie - konkurs fotograficzny

Drzewa pełnią w krajobrazie różnorodne funkcje, są m.in. środowiskiem życia dla wielu organizmów, natchnieniem dla poetów i malarzy. Są również wdzięcznym obiektem dla fotografów. Błękitna Szkoła przy NPK zaprasza do udziału w konkursie. 

2020-10-12

Piknik edukacyjny "Czas na grzyby!"

Tegoroczny piknik „Czas na grzyby” przebiegał w bardziej kameralny sposób. Dla każdej chętnej szkoły wydarzenie przygotowanie było indywidualnie. Do dnia dzisiejszego królestwo grzybów okolic Schodna odkryło 215 osób.

2020-10-12

Żurawie odleciały z doliny Słupi

     W Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi” dobiegł końca kolejny sezon monitoringu żurawi w miejscach jesiennych koncentracji. Najwięcej ptaków - ponad 1000 - stwierdzono na początku września, na noclegowisku w okolicach Gałąźni Małej. W połowie września zaobserwowaliśmy tu tylko 18 ptaków; a podczas ostatniej kontroli, na początku października, nie było już żurawi.