Aktualności

Grafika Czekamy na pliszki górskie
2022-02-14

Czekamy na pliszki górskie

Zbliża się czas powrotu pliszek górskich na lęgowiska między innymi w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Populacja lęgowa tego gatunku na obszarze Parku i jego sąsiedztwa została oszacowana w latach 2019 i 2021 na 27-28 par.

Grafika Zimowanie ptaków wodnych w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi” w 2022 roku
2022-02-04

Zimowanie ptaków wodnych w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi” w 2022 roku

         Pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskim liczeniu zimujących ptaków wodnych. W połowie stycznia skontrolowali zbiorniki na rzece Słupi: Mała Krzynia, Krzynia, Konradowo i Zalewy Słupi.

Grafika Czego oko nie widzi, czyli o fenomenalnych przystosowania sów do życia - spacer przyrodniczy
2022-02-01

Czego oko nie widzi..., czyli o fenomenalnych przystosowania sów do życia - spacer przyrodniczy

Spacerując o zmierzchu lasami oliwskimi odkryjemy garść zadziwiających przystosowań sów, o jakich marzyć mogą też inne grupy ptaków... 

Grafika Nowe wydawnictwo Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
2022-01-14

Nowe wydawnictwo Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Pod koniec poprzedniego roku ukazało się nowe wydawnictwo (folder) naszego Parku pod tytułem „Użytki ekologiczne w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym”, którego przygotowanie i wydanie sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Grafika Proponowane pomniki przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
2022-01-05

Proponowane pomniki przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W 2021 roku przygotowano sześć wniosków o objęcie ochroną prawną jako pomniki przyrody wybranych, cennych okazów drzew. Ich przygotowanie poprzedzone było pracami terenowymi, podczas których wykonano niezbędne pomiary obwodów pni (na wysokości 1,30 m), przygotowano opis stanu drzew i charakterystykę ich bezpośredniego otoczenia, wykonano dokumentację fotograficzną oraz określono dokładną lokalizację poszczególnych obiektów.

Grafika Wędrówki ptaków w poezji i piosence – zaproszenie do konkursu
2022-01-03

Wędrówki ptaków w poezji i piosence – zaproszenie do konkursu

Trójmiejski Park Krajobrazowy od wielu lat współpracuje z Ogólnopolskim Turystycznym Przeglądem Piosenki Studenckiej „Bazuna”.

Ten rok będzie dla „Bazuny” wyjątkowy. Mija pół wieku od pierwszej imprezy, która odbyła się w gdańskim klubie studentów Żak. Podczas koncertu głównego zostanie wręczona także po raz pierwszy Nagroda Specjalna Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego za wybitne walory przyrodnicze w piosence.

Grafika Działamy w klimacie - podsumowanie projektu
2021-12-30

Działamy w klimacie - podsumowanie projektu

W Polsce w każdej sekundzie do koszy na śmieci trafia blisko 153 kilogramy żywności, z czego aż 92 kg w naszych domach. Pochylając się nad tym problemem zespół Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku zrealizował projekt „Działamy w klimacie”, poświęcony tematowi marnowania żywności.

Grafika Kontrola budek lęgowych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
2021-12-29

Kontrola budek lęgowych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W ostatnim kwartale 2021 roku przeprowadzono kontrolę zasiedlenia budek lęgowych dla ptaków, połączoną z ich czyszczeniem i niezbędnymi naprawami.

Analiza materiału gniazdowego, piór, odchodów, wypluwek pozwala na określenie gatunku (czasami tylko rodzaju) ptaków, które zasiedlały budkę w ostatnim sezonie lęgowym. W okresie zimowym budki mogą być również wykorzystywane przez ptaki jako miejsce nocowania.

Grafika Na marne – spotkanie autorskie z Martą Sapałą
2021-12-15

Na marne – spotkanie autorskie z Martą Sapałą

Mówi się, że z roku na rok marnujemy coraz więcej żywności, a w śmietnikach lądują kilogramy resztek, które mogłyby stanowić pełnowartościowe pożywienie. Wyrzucamy to, co wydaje nam się niejadalne: sterty ziemniaczanych obierków, dziesiątki suchych kromek chleba, resztki jogurtu zalegające na dnie plastikowych kubeczków, obite jabłka, opakowania z przeterminowanym makaronem, którego nie zdążyliśmy ugotować. Ale czy na pewno marnotrawstwo żywieniowe rośnie w tak szybkim tempie, jak straszą nas media?

 

Grafika Wyniki konkursu "Niezapomniane drugie śniadanie"
2021-12-13

Wyniki konkursu "Niezapomniane drugie śniadanie"

Byliśmy niezwykle ciekawi jak wygląda Wasze „Niezapomniane drugie śniadanie”! Frekwencja (a więc i konkurencja)
w konkursie była duża, obrady jury burzliwe, no ale udało nam się wyłonić finalistów konkursu.
Cieszy nas fakt, że umiejętność przyrządzania posiłków nie wyszła z mody. Podczas przeglądania Waszych zgłoszeń, nieustannie towarzyszył nam ślinotok i pomrukiwanie w brzuchu :) 

Grafika Sekrety bocianiego gniazda
2021-12-08

Sekrety bocianiego gniazda

Gniazda bociana białego to jedne z największych struktur budowanych przez zwierzęta na świecie. Nic dziwnego, że oprócz bocianów stanowią siedlisko do życia wielu innych organizmów: ptaków, owadów, roztoczy, roślin i grzybów. To prawdziwe ostoje bioróżnorodności. Zapraszamy na spotkanie "Sekrety bocianiego gniazda" z Adamem Zbyrytem, laureatem konkursu Popularyzator Nauki 2021.

Grafika Rysowaliśmy na ekranie
2021-12-07

Rysowaliśmy na ekranie

Pora na małe podsumowanie naszych środowych warsztatów online „Rysowanie na ekranie” z Dawidem Kilonem. Podczas twórczych spotkań braliśmy pod kreskę symbole parków krajobrazowych z naszego województwa. 

Grafika Podsumowanie "Niezmarnowanych warsztatów"
2021-12-07

Podsumowanie "Niezmarnowanych warsztatów"

Nie jest łatwo mówić do dzieci ze szkół podstawowych o zmianach klimatycznych, tym bardziej gdy odbiorcami są tak młodzi ludzie. Dzięki podjętej współpracy, dwie doświadczone edukatorki dietetyczne, przeprowadziły 20 konstruktywnych spotkań, poruszając takie zagadnienia jak: skąd się bierze jedzenie na stole, jak niezjedzone resztki wpływają na środowisko, czym się różni zapis na produkcie „najlepiej spożyć przed” od „należy spożyć do”...