Aktualności

2020-09-07

Inwentaryzacja gniazd bociana białego w TPK i jego otulinie


W tym roku roku pracownicy Parku wraz z koleżankami i kolegą z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej przeprowadzili inwentaryzację populacji lęgowej bociana białego na obszarze Parku i jego otuliny.

Stwierdzono 29 gniazd bocianów. Na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego mamy tylko dwa gniazda bocianów białych: w Nowym Dworze Wejherowskim oraz nowo wybudowane w tym sezonie lęgowym – w Reszkach. Pozostałe 27 gniazd znajduje się w otulinie Parku.

2020-09-04

Warsztaty rodzinne „Bioróżnorodność ziół. Zastosowanie w kuchni i kosmetyce”

 W sierpniu w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Szymbarku gościliśmy rodziny zafascynowane bioróżnorodnością ziół naszej okolicy, a także osoby zainteresowane obserwacją nocnego nieba!

2020-09-02

Wakacyjne wycieczki i warsztaty we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym

Razem z uczestnikami na nowo odkrywaliśmy uroki Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

 

2020-09-01

Nowy rok szkolny i nowa oferta edukacyjna!

Przygotowaliśmy dla Państwa kilka propozycji na rok szkolny 2020/2021. Ze względu na ograniczenia sanitarne i dużą niepewność co do formuły pracy szkoły w nowym roku szkolnym, chcielibyśmy zaproponować Państwu różne aktywności, które będą odbywały się w terenie, także przy Państwa szkole lub online. Zachęcamy do kontaktu, szczególnie polecamy newsletter dedykowany nauczycielom...
2020-09-01

Ochrona czynna siedlisk łąkowych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym


Na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego realizowana jest ochrona czynna siedlisk łąkowych, której celem jest utrzymanie tych antropogenicznych (czyli uwarunkowanych prowadzeniem odpowiedniej gospodarki kośnej lub pastwiskowej) zbiorowisk oraz ich różnorodności florystycznej (np. bogatej flory podlegających ochronie gatunkowej storczyków) oraz faunistycznej (np. chronionych gatunków bezkręgowców, zwłaszcza owadów).

2020-09-01

Monitoring skrzynek rozrodczych dla nietoperzy w PK,,Dolina Słupi"

Na terenie Parku Krajobrazowego ,,Dolina Słupi” po raz kolejny przeprowadzono monitoring skrzynek rozrodczych dla nietoperzy. Kontrola trwała od 13 do 24 lipca, swym zasięgiem obejmując około 400 sztucznych ukryć różnych rodzajów.
2020-09-01

Uroczyste otwarcie wieży widokowej w Przytarni w gminie Karsin

28 sierpnia w gminie Karsin odbyło się uroczyste otwarcie wieży widokowej z zapleczem informacyjno – turystycznym w miejscowości Przytarnia.
2020-08-31

Konkurs na maskotkę przyrodniczą Błękitnej Szkoły - klasy I-IV

Narysuj nadmorską roślinę lub nadmorskie zwierzę… Niech najlepszy pomysł stanie się maskotką edukacyjną „Błękitnej Szkoły” 


2020-08-31

Konkurs na mini-komiks „Moje przygody z ochroną przyrody”- klasy V-VIII

Na wakacjach, w trakcie zabawy czy spaceru…może przytrafiła Ci się przyrodnicza przygoda, a może zrobiłeś coś dobrego dla bioróżnorodności? Chcesz się z podzielić tym zdarzeniem? Stwórz krótką formę komiksową,  która zobrazuje Twoją opowieść.


2020-08-31

Konkurs literacki dla dorosłych „Błękitna Szkoła w moich wspomnieniach”

W tym roku obchodzimy 20-lecie działalności. Może Chcecie się podzielić swoimi wspomnieniami związanymi z naszą placówką? Serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli, przyjaciół oraz sympatyków Błękitnej Szkoły we Władysławowie do udziału w konkursie literackim.


2020-08-31

Dojrzały Smak Przygody - XV edycja - dodatkowe warsztaty we wrześniu!

Drodzy Seniorzy, zgodnie z obietnicą puszczamy w świat zaproszenie na dodatkowe wrześniowe warsztaty terenowe z cyklu "Dojrzały Smak Przygody". Do zobaczenia na szlaku!

 

2020-08-28

Lekcja z jajem! W ramach cyklu NATURALnie przygoda!

W cyklu "NATURALnie przygoda" zapraszamy serdecznie 6 września w niedzielę na rodzinną "Lekcję z Jajem" podczas, której zapoznamy się z rodzajami jaj jakie składają zwierzęta. Poznamy budowę ptasiego jaja, różnorodność wzorów i kształtów. Poznamy przykłady z Polski i zagranicy. Sprawdzimy swoją wiedzę w Jajecznym Quizie i zrelaksujemy się podczas warsztatów plastycznych na, których pomalujemy drewniane jajka. Zaczynamy o godz. 10:00
2020-08-28

Prace na ,,Gogolewku”

W drugiej połowie sierpnia ruszyły prace koszenia w obrębie rezerwatu przyrody ,,Gogolewko”. Obiekt ten znajduje się w na terenie otuliny PKDS, w trwałym zarządzie Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

 

2020-08-28

Prace nad przygotowaniem projektu planu ochrony PK „Dolina Słupi”

 W PK „Dolina Słupi” trwają prace terenowe związane z przygotowaniem projektu planu ochrony Parku, którego wykonawcą jest Klub Przyrodników z siedzibą w Świebodzinie przy współpracy Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska z siedzibą w Warszawie. Rozpoczęły się one w 2020 roku, a zakończą się w 2022 r. opracowaniem projektu uchwały Sejmiku Województwa Pomorskiego ustanawiającej plan ochrony Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”.

2020-08-27

Półkolonie z Błękitną Szkołą przy NPK

 „Przyroda to przygoda”, takie wakacyjne hasło przyświecało uczestnikom półkolonii w Błękitnej Szkole we Władysławowie.