Aktualności

2021-04-13

Wirtualne śmieci. Czym jest ekologia cyfrowa?

Czy rozwiązania cyfrowe faktycznie są tak ekologiczne, jak nam się wydaje? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy podczas kolejnego spotkania online, 21 kwietnia o godz. 17.00 Julia Szymik opowie o wirtualnych śmieciach. 


2021-04-12

„Uwaga ! W OEE trwają podróże do krainy bociana”

Wraz z pojawieniem się wiosny i jej zwiastunów ( między innymi wraz z przylotem bociana białego do Polski) rozpoczęliśmy  „Loty do krainy bociana”.  Czyli zajęcia, podczas których obalaliśmy mity i utrwalaliśmy pozytywne nastawienie do gatunku w niesztampowej formie warsztatów…

2021-04-09

„Morze Bałtyckie w obiektywie” - rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego

Mroczny, niebieski, rozświetlony, wzburzony, turkusowy, groźny, spieniony, wyciszony, zamglony...  Jaki jeszcze może być nasz Bałtyk?

2021-04-06

Wiosenna krzątanina w Parku Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana” i jego otulinie

Pracowicie przywitano wiosnę w naszym Parku. Jeszcze u schyłku zimy przeprowadzono zabiegi pielęgnacyjne drzew, a w pierwszych dniach wiosny posadzono 500 drzewek. Potem w ruch poszedł rębak, w którym rozdrobniono pozostałości po zabiegach pielęgnacyjnych. Dopełnieniem całości była akcja porządkowa w okolicach naszych zadrzewień śródpolnych.

 

2021-04-06

W Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi” padł rekord liczebności zimujących łabędzi krzykliwych

Pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” podsumowali kolejny sezon badań koncentracji zimujących łabędzi krzykliwych. Prace terenowe wykonywali w połowie grudnia 2020 r. oraz w połowie stycznia, lutego i marca 2021 r. Kontrolami objęli noclegowiska tych ptaków na zbiornikach wodnych położonych na terenie Parku. Określeniu wielkości koncentracji łabędzi krzykliwych sprzyja zlatywanie się ptaków na noc, na zbiorniki wodne i poranne ich rozlatywanie się na żerowiska, położone na polach.
2021-04-06

„Pomóżmy ptakom przetrwać zimę” – wyniki konkursu

Rozstrzygnęlismy konkurs "Pomożmy ptakom prztrwać zimę".

2021-04-03

Gra terenowa "Poznaj i chroń Czernicę"

Zapraszamy do udziału w kolejnej grze terenowej z cyklu "Poznaj i chroń Zaborski Park Krajobrazowy"!

2021-04-01

E(tno)kologiczne ciekawostki – I odsłona nowego projektu

 Zapraszamy do zerknięcia na nasz nowy audio-wizualny projekt. Odkryjecie w nim etnologiczne spojrzenie na świat przyrody, pradawne wierzenia i myślenie magiczne. Nie zabraknie też diabłów i dobrych duchów. Brzmi ciekawie?? 
Zapraszamy do wysłuchania I. odcinka E(tno)kologicznych ciekawostek, w roli głównej: wierzba.

2021-03-30

Wiosna, wiosna, ach to TY…

 Mimo tego, iż kalendarz dawno wskazał nam Pierwszy Dzień Wiosny, trudno było dostrzec ją terenie. Długo wyczekiwaliśmy jej oznak.

2021-03-30

Wymiana skrzynek rozrodczych dla nietoperzy w PK ,,Dolina Słupi"

W miesiącu marcu, na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”, rozpoczęliśmy wymianę uszkodzonych skrzynek rozrodczych dla nietoperzy, które uległy zniszczeniu, w tym także w wyniku penetracji  dzięciołów.

 

2021-03-29

Akcja „Wielkanoc – NATURAlnie JAJO”!

ZNAJDŹ JAJO → PRZYGOTUJ PISANKĘ → OPUBLIKUJ ZDJĘCIE → ZYSKAJ UPOMINEK! Kochani, wielkimi krokami zbliża się czas ozdabiania wielkanocnych pisanek. Technik jest oczywiście wiele, wszystko zależy od fantazji twórcy! Pragniemy zaprosić Was do wspólnej zabawy, inspirowanej naturą. Świat ptaków jest bardzo barwny, ptasie jaja też bywają różnorodne, często zaskakujące. Spróbujmy odwzorować rzeczywiste wzory występujące w przyrodzie.

2021-03-25

Czy grozi nam „cicha wiosna”? Czerwona lista ptaków Polski - o wymieraniu, kryzysie bioróżnorodności i nadziei.

Nasza planeta doświadcza głębokiego kryzysu bioróżnorodności. Jego skalę pomagają nam oceniać czerwone listy - opracowania szacujące ryzyko wymarcia gatunków. Wydana aktualnie Czerwona lista ptaków Polski wskazuje, że co piąty gatunek w naszym kraju zagrożony jest wyginięciem. Wraz z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków zapraszamy na spotkanie online z Tomaszem Wilkiem. 

2021-03-25

„Facebook & Instagram w edukacji przyrodniczej”

We wtorek 23 marca 2021 roku mieliśmy przyjemność wziąć udział w całodziennym warsztacie doskonalącym nasze umiejętnosci w edukacji przyrodniczej za pośrednictwem popularnych mediów społecznościowych. Do uczestnictwa w nim zaprosiliśmy zaprzyjaźnione instytucje, stowarzyszenia, ośrodki z którymi współpracujemy i które podobnie jak my, swoją edukacyjną aktywność musiały przenieść do wirtualnego świata.

2021-03-25

Inwentaryzacja lęgowej populacji pliszki górskiej w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym


W kwietniu rozpoczynamy inwentaryzację populacji lęgowej pliszki górskiej (Motacilla cinerea) w północnym kompleksie Parku (i w jego bezpośrednim sąsiedztwie).