Aktualności

2022-02-28

Zimowy monitoring nietoperzy

        Zimowy monitoring hibernujących nietoperzy w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi” odbył się w lutym 2022 roku. Skontrolowano około 30 obiektów z terenu Parku i otuliny.

2022-02-28

Zimowy Obóz Naukowy Studentów Politechniki Gdańskiej

Studenci z Naukowego Koła Chemików i Koła Mikrobiologii w Inżynierii Środowiska po raz kolejny w ramach zimowego obozu naukowego gościli w Błękitnej Szkole i Nadmorskim Parku krajobrazowym.

2022-02-28

Płazy na Uroczysku „Każa” i ich ochrona

Nadmorski Park Krajobrazowy zaprasza na spotkanie informacyjno-edukacyjne.

2022-02-24

Lekcje z czasów pandemii. Jak zdrowie planety wpływa na zdrowie jej mieszkańców?

Często mówimy o ratowaniu planety, ale chronienie środowiska naturalnego to przecież nic innego jak zabezpieczenie zdrowych warunków życia dla nas samych! Woda, powietrze, gleba, klimat – kondycja tych wszystkich elementów przekłada się na nasz dobrostan. Czy w XXI wieku ktoś jeszcze poddaje w wątpliwość zależność między stanem środowiska a zdrowiem ludzi?

2022-02-21

Podpisanie listu intencyjnego o współpracy w ramach projektu „Las Lubi Aktywność Społeczną"

W piątek 18.02.2022 roku w siedzibie Nadleśnictwa Leśny Dwór podpisano list intencyjny ws. współpracy przy realizacji projektu edukacyjnego pn. „Las lubi aktywność społeczną”.

2022-02-18

Konstruktywnie i na nowo...o żywieniu i niemarnowaniu na stołówkach szkolnych

Wydawać by się mogło, że szkoła to miejsce, gdzie nic się nie marnuje, tymczasem z raportu dotyczącego małej szkoły z Podkarpacia wynika, że traci ona 140 tyś zł w skali roku (wyrzucając niezjedzone jedzenie).

2022-02-18

EKOnomia i EKOlogia

Badania z` „naszego podwórka” pokazują, że jeden hotel (niewielki) traci w skali roku nawet 800 tyś zł wyrzucając „tylko” niezjedzone jedzenie. Do tej kwoty nie wliczono energii, wody czy pracy ludzi. Zajrzyjcie do środka i odsłuchajcie nagranie webinaru!

2022-02-17

Debata "Kot domowy" - wspomnienie w Światowym Dniu Kota

Światowy dzień kota to idealny moment by wrócić wspomnieniami do debaty „Kot domowy?”. Zachęcamy do wybrania się w podróż przez galerię kocich problemów i możliwych rozwiązań.

2022-02-17

"Działamy w klimacie" w podcaście "Bardziej Zieloni"

W ostatnich dniach miałyśmy przyjemność gościć w 10 odcinku podcastu "Bardziej Zieloni", realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Spotkanie miało formułę rozmowy, podczas której opowiadałyśmy o założeniach i rezultatach zrealizowanego projektu "Działamy w klimacie".

2022-02-14

Czekamy na pliszki górskie

Zbliża się czas powrotu pliszek górskich na lęgowiska między innymi w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Populacja lęgowa tego gatunku na obszarze Parku i jego sąsiedztwa została oszacowana w latach 2019 i 2021 na 27-28 par.

2022-02-04

Zimowanie ptaków wodnych w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi” w 2022 roku

         Pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskim liczeniu zimujących ptaków wodnych. W połowie stycznia skontrolowali zbiorniki na rzece Słupi: Mała Krzynia, Krzynia, Konradowo i Zalewy Słupi.

2022-02-01

Czego oko nie widzi..., czyli o fenomenalnych przystosowania sów do życia - spacer przyrodniczy

Spacerując o zmierzchu lasami oliwskimi odkryjemy garść zadziwiających przystosowań sów, o jakich marzyć mogą też inne grupy ptaków... 

2022-01-14

Nowe wydawnictwo Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Pod koniec poprzedniego roku ukazało się nowe wydawnictwo (folder) naszego Parku pod tytułem „Użytki ekologiczne w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym”, którego przygotowanie i wydanie sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

2022-01-05

Proponowane pomniki przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W 2021 roku przygotowano sześć wniosków o objęcie ochroną prawną jako pomniki przyrody wybranych, cennych okazów drzew. Ich przygotowanie poprzedzone było pracami terenowymi, podczas których wykonano niezbędne pomiary obwodów pni (na wysokości 1,30 m), przygotowano opis stanu drzew i charakterystykę ich bezpośredniego otoczenia, wykonano dokumentację fotograficzną oraz określono dokładną lokalizację poszczególnych obiektów.