Aktualności

W związku ze stanem epidemiologicznym rekomendujemy rezygnację z wizyt i kontakt z nami drogą elektroniczną: e-mail: pzpk@pomorskieparki.pl, e-puap: /pzpk/SkrytkaESP lub pocztą tradycyjną. W przypadku konieczności wizyty należy umówić się wcześniej telefonicznie, nr 59 842 98 29

Przypominamy jednocześnie o obowiązku używania maseczek i rękawiczek ochronnych podczas wizyty w PZPK. Po wejściu do obiektu należy zdezynfekować dłonie.

2021-11-08

Potrójny jubileusz w Borach Tucholskich

W Fojutowie w Borach Tucholskich odbyła się konferencja jubileuszowa z okazji 35-lecia Tucholskiego Parku Krajobrazowego, 30-lecia Zaborskiego Parku Krajobrazowego oraz 10-lecia Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie.

2021-11-02

Czynna ochrona flory w Dolinie Radości


W październiku br. pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzili zabiegi ochrony czynnej na obszarze wilgotnej łąki w Dolinie Radości (leśnictwo Matemblewo). Działaniami objęto powierzchnię około 0,4 ha, w obrębie której znajdują się stanowiska dwóch ściśle chronionych gatunków roślin, wielosiłu błękitnego Polemonium caeruleum i pełnika europejskiego Trollius europaeus. Obydwa gatunki należą do najbardziej wartościowych elementów flory TPK a łąka w Dolinie Radości jest jedynym znanym miejscem występowania tych gatunków na terenie Parku. 

2021-11-02

Konkurs "NIEzapomniane drugie śniadanie"

Losy drugich śniadań bywają burzliwe! Zjadane, wyrzucane, wymieniane, trafiają do zwierząt. Bywają walutą przetargową, bo wiadomo czyjaś kanapka zawsze lepiej smakuje. Moja czy Twoja wyrzucona kanapka może wydawać się czymś zupełnie niewinnym ale wyrzucanie jedzenia to całkiem powszechne zachowanie. Nasze codzienne nawyki wpływają na klimat. Zapraszamy młodszych i starszych do konkursu, który (mamy nadzieję) zainspiruje Was do zmiany.

2021-10-28

Rysowanie na ekranie – gągoł

„Rysowanie na ekranie” z Dawidem Kilonem. Podczas twórczych spotkań weźmiemy pod kreskę symbole parków krajobrazowych z naszego województwa. W tym spotkaniu Wdzydzki PK i gągoł.

 

2021-10-28

Wyniki III edycji konkursu Pareidolia w naturze

W końcu nadszedł dzień ogłoszenia wyników III edycji konkursu „Pareidolia w naturze”. Zapraszamy do zapoznania się z nagrodzonymi pareidolicznymi fotografiami.
 
2021-10-25

Dzień Krajobrazu z Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym

W ramach obchodów Dnia Krajobrazu, w dniu 22 października 2021r pod hasłem: „Otwarte krajobrazy” odbyła się Rowerowa Wycieczka Edukacyjno-Przyrodnicza.

 

2021-10-21

Rysowanie na ekranie - sieweczka obrożna

„Rysowanie na ekranie” z Dawidem Kilonem. Podczas twórczych spotkań weźmiemy pod kreskę symbole parków krajobrazowych z naszego województwa. W tym spotkaniu Nadmorski PK i sieweczka obrożna.

 

2021-10-19

„To tylko jedna kromka chleba… Szanuję, nie marnuję” - webinar

"To tylko jedna kromka chleba... - powiedziało 23 miliony Polaków." Marnowanie jedzenia wpływa nie tylko na środowisko, ale i na naszą kieszeń. Porozmawiamy o tym 26 października o godz. 18.00. Bądźcie z nami! Temat jest ważny, warto się nim dzielić, więc zapraszajcie znajomych. 
2021-10-18

"Niezmarnowane warsztaty" dla klas w CIEE

Serdecznie zapraszamy grupy szkolne (klasy II-VI ze szkół podstawowych) na unikalne zajęcia "Niezmarnowane warsztaty" z edukatorkami dietetycznymi z Trójmiejskiego Banku Żywności w ramach projektu „Działamy w klimacie”. Pokażemy Wam też jak można zrobić woskowijkę. Klikajcie po szczegóły.
2021-10-18

„Blisko natury” – wystawa ceramiki w CIEE

Ceramika sama w sobie jest częścią natury. Ziemia, powietrze, ogień i woda to naturalne żywioły biorące udział w jej tworzeniu. Słowo „Keramos” (z grec.) oznacza ziemię, glinę, która pod wpływem dotyku ludzkich rąk przeobraża się, utrwala ogniem, studzi wodą, dając końcowy obraz wyjątkowego związku artysty z naturą. Więź tę  dodatkowo wzmacniają przyrodnicze inspiracje modyfikowane wyobraźnią i artystyczną wrażliwością.
2021-10-15

Monitoring jesiennych koncentracji żurawi w PK ,,Dolina Słupi"

Pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” zakończyli kolejny sezon monitoringu żurawi w miejscach jesiennych koncentracji.
2021-10-14

Czynna ochrona płazów w TPK


Osiedle mieszkaniowe Sokółka I w Gdyni graniczy z lasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Na jego obszarze znajdują się dwa zbiorniki wodne, będące miejscem licznego rozrodu dwóch gatunków płazów: ropuchy szarej i żaby trawnej. Obserwowano tu również żaby moczarowe a także traszki, zwyczajną i grzebieniastą.

2021-10-13

Wspomnienia z Pikniku "Czas na grzyby"

Coroczny piknik „Czas na grzyby” zorganizowany przez Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zieloną Szkołę już za nami, ale pozostały miłe wspomnienia, duża porcja wiedzy i trochę suszonych grzybów na święta. W tym roku podporządkowaliśmy nasze stoiska hasłu „Każde drzewo ma swego grzyba”, by wskazać rolę symbiozy grzybów z roślinami – mikoryzę, jak i rolę drzew na Ziemi, podkreślając tym samym zbliżający się Światowy Dzień Drzew. 

2021-10-11

XVII edycja konkursu konkursu plastycznego „Znani i nieznani - ptasi sąsiedzi”

 Serdecznie zapraszamy przedszkola, zerówki oraz klasy I-VI szkół podstawowych z Trójmiasta i gmin ościennych do udziału w konkursie plastycznym „Znani i nieznani – ptasi sąsiedzi”. To już XVII edycja konkursu!