Aktualności

Grafika Dzień Ziemi z Błękitną Szkołą
2016-04-22

Dzień Ziemi z Błękitną Szkołą

Od 20 do 22 kwietnia Błękitna Szkoła we Władysławowie obchodziła Światowy Dzień Ziemi wraz ze szkołami  podstawowymi powiatu puckiego w Leśniewie, Strzelnie i J. Górze. Co to jest bioróżnorodność, jak rozpoznawać ptaki, jak przygotować się do wędrówki przyrodniczej z kompasem i lornetką, znaczenie roślin użytkowych...
Grafika Bioróżnorodność – poznaj by zachować!
2016-04-21

Bioróżnorodność – poznaj by zachować!

 Na bezpłatny piknik pełen przyrodniczych atrakcji oraz grę terenową zapraszają: Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych oraz Partnerzy.

Grafika Drzewko za oponę
2016-04-19

Drzewko za oponę

Zachęcamy do udziału w akcji Drzewko za oponę! 

Grafika Już w sobotę 23 kwietnia zapraszamy na II piknik rodzinny "Wiosenny zawrót głowy"
2016-04-17

Już w sobotę 23 kwietnia zapraszamy na II piknik rodzinny "Wiosenny zawrót głowy"

 "Ptaszarnia" to tytuł aktualnej edycji pikniku. Zapraszamy całe rodziny, grupy znajomych i wszystkich zainteresowanych, 23 kwietnia 2016 roku  przed Kaplicę św. Jerzego w Słupsku w godz.11.00- 15.00.

Grafika Przy pomocy WPK powstały nowe publikacje promujące region
2016-04-13

Przy pomocy WPK powstały nowe publikacje promujące region

Lokalna Organizacja Turystyczna "Serce Kaszub", przy współpracy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, wydała trzy nowe publikacje: "Poradnik grzybiarza", "Rekreacja przyrodnicza na kaszubskiej wsi" oraz "Z wędką na Kaszuby!".

 

Grafika Ogród geometryczny, czy swobodny? - projekt ogrodu krok po kroku
2016-04-11

Ogród geometryczny, czy swobodny? - projekt ogrodu krok po kroku

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie czwartkowe! 21 kwietnia prelekcję „Ogród geometryczny, czy swobodny? - projekt ogrodu krok po kroku” zaprezentuje Iwona Renkiewicz. 

Grafika Wycieczka "Przyrodniczy Półwysep Helski"
2016-04-11

Wycieczka "Przyrodniczy Półwysep Helski"

Dnia 9 kwietnia 2016 r. odbyła się wycieczka „Przyrodniczy Półwysep Helski” - pierwsza z cyklu czterech wypraw organizowanych w ramach projektu „Nadmorski Klub Przyrodnika”. Z miejsca zbiórki we Władysławowie uczestnicy zostali przewiezieni autokarem do malowniczego rezerwatu „Helskie Wydmy”, a następnie do obozu ornitologów z Akcji Bałtyckiej w Kuźnicy. Na zakończenie wycieczki, podczas ogniska z poczęstunkiem, uczestnicy mieli okazję do wzięcia udziału w quizie z nagrodami. Każdy otrzymał torbę z materiałami promocyjnymi Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Grafika Budki lęgowe w NPK
2016-04-11

Budki lęgowe w NPK

Pracownicy Nadmorskiego Parku Krajobrazowego powiesili budki lęgowe dla ptaków na obszarze od Białogóry do Jastrzębiej Góry. Ptaki mają w czym wybierać – rozwieszono budki dla sikor i muchołówek, szpaków, pełzaczy oraz półdziuplaków (mazurka, pleszki, pliszki siwej czy rudzika). Budki dla sikor według wzoru profesora Sokołowskiego są otwierane z przodu, co ułatwia ich czyszczenie, a ich otwór wlotowy wzmocniony jest kominkiem z blaszką, który utrudnia rozkucie wejścia dzięciołom.

Grafika Pomagamy nietoperzom
2016-04-11

Pomagamy nietoperzom

Wraz z budzącą się do życia przyrodą, ze snu zimowego wybudzać zaczęły się również nietoperze. Często zwierzęta te, z racji braku naturalnych ukryć (jaskinie, piwnice, bunkry), do hibernacji wykorzystują miejsca w obrębie zabudowań.

 

2016-04-08

Lista finalistów 15 edycji konkursu "Bęc jabłkiem w głowę"

Serdecznie zachęcam wszystkich zainteresowanych i oczekujących tej wiadomości do zapoznania się z wynikami 15 edycji interdyscyplinarnego konkursu "Bęc jabłkiem w głowę". W załącznikach publikujemy listę finalistów zarówno prezentujących się w Gdyni w Centrum Nauki Experyment jak i w Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Finały konkursu są zaplanowane na 26 kwietnia (dla szkół podstawowych) oraz 27 kwietnia (dla gimnazjalistów) w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Grupy są proszone o przygotowanie krótkich wystąpień w celu zaprezentowania pozostałym uczestnikom swojego zagadnienia. O szczegółach spotkania finałowego zostaną powiadomieni osobnym pismem opiekunowie poszczególnych grup. 

Grafika „Przyjazny ogród precz z obcymi gatunkami inwazyjnymi”
2016-04-07

„Przyjazny ogród... precz z obcymi gatunkami inwazyjnymi”

Błękitna Szkoła przy NPK we Władysławowie
 
serdecznie zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych powiatu puckiego do wzięcia udziału w akcji ekologicznej:

Przyjazny ogród... precz z obcymi gatunkami  inwazyjnymi”

Grafika Młodzież zapobiega pożarom  - Turniej wiedzy pożarniczej.
2016-04-07

Młodzież zapobiega pożarom - Turniej wiedzy pożarniczej.

W ramach współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną Gminy Stegna  oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Nowym Dworze Gdańskim i Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gd. pracownicy Parku uczestniczyli w gminnych i powiatowych zmaganiach uczniów w Turnieju Wiedzy Pożarniczej pn. „Młodzież Zapobiega Pożarom” .

 

Grafika Szkolenie dla nauczycieli w Pruszczu Gdańskim
2016-04-07

Szkolenie dla nauczycieli w Pruszczu Gdańskim

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej dzięki wsparciu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku
Filii w Pruszczu Gdańskim zorganizowało bezpłatne szkolenie: „Drzewa i krzewy wokół nas”, które odbyło się 5 kwietnia 2016 roku o godz. 13.30.

Grafika Ogród przyjazny - połączenie teorii z praktyką.
2016-04-04

Ogród przyjazny - połączenie teorii z praktyką.

W ramach 1- dniowego warsztatu (dla dorosłych) dowiecie się jak powinien wyglądać „dziki trawnik” w naszej strefie klimatycznej,  jak go zakładać, kosić i pielęgnować aby sprzyjał ptakom, owadom i ludziom. By było jeszcze ciekawiej podpowiemy jakie gatunki ze sobą współgrają a także stanowią estetyczną i ciekawą kompozycję. Wspólnie, pod okiem specjalistów, zasadzimy krzewy, byliny i wysiejemy murawę kwietną.  Dodatkowym atutem będzie możliwość zapoznania się z podstawowymi zasadami pielęgnacji roślin. Zachęcamy do zapoznania się z programem i do zapisów - ilość miejsc ograniczona. Miejsce spotkania - hol główny Wydziału Biologii UG.